Clericii din cele două protopopiate ale Clujului au participat joi, 29 septembrie 2016, la conferința preoțească de toamnă. Aceasta a fost prezidată de Mitropolitul Clujului, Înaltpreasfinșitul Părinte Andrei și a avut loc la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca.Tematica a fost cea propusă de Patriarhia Română pentru anul 2016 „Sfântului Ierarh Antim Ivireanul și tipografe bisericești”.
Conferința a început la ora 10:00 cu o slujbă de Te-Deum, oficiată în capela unității de învățământ.

Înaltpreasfințitul Părinte Andrei i-a îndemnat pe preoți să ia aminte la viața Sfântului Antim și să-i urmeze exemplul de mărturie:

 

Invitat pentru a le vorbi preoților despre personalitatea Sfântului Antim Ivireanul și rolul său în istoria Bisericii și a culturii românești a fost Pr. Lect. Univ. Dr. Cosmin Cosmuţa, de la catedra de Istorie a Bisericii Ortodoxe Române din cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca. A fost subliniată, de asemenea, moştenirea spirituală şi culturală a acestui sfânt, la împlinirea a 300 de ani de la moartea sa martirică (1716-2016), precum şi importanţa tiparului în dezvoltarea misiunii Bisericii.

La finalul întâlnirii, vicarul administrativ al Arhiepiscopiei, pr. Iustin Tira a făcut o serie de comunicări cu privire la activitatea administrativă și pastorală a preoților.

Sfântul Sinod a declarat anul 2016 ca An omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox şi An comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti. In acest context, conferinţele preoțești din primăvara anului 2016 au tratat tema educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox, iar în cadrul conferințelor  din toamna anului 2016 se pune accentul pe viața și activitatea Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi a tipografilor bisericeşti.

Conferințele sunt organizate de Arhiepiscopia Clujului, de două ori pe an, și  se urmărește dinamizarea activităților pastoral-misionare pe care preoții le desfășoară în parohii.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close