Sâmbătă, 24 septembrie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului a sfințit noul sediu al Protopopiatului Gherla, situat pe strada 1 Decembrie 1918.

Binecuvântarea noului imobil a fost săvârșită de Înaltpreasfinția Sa, începând cu ora 11:30, în prezența credincioșilor, a preoților din oraș, dar și a oficialităților centrale și locale.

Construirea noului edificiu a fost posibilă prin contribuţia Centrului Eparhial, a parohiilor din protopopiat, a primăriilor din zonă și a Consiliul Județean Cluj. De asemenea, numeroase persoane fizice și juridice din municipiul Gherla s-au alăturat acestui proiect.

Pentru sprijinul acordat dea lungul timpului, aceștia au fost răsplătiți cu distincții acordate de Mitropolitul Clujului, după cum urmează: Părintele Paul Isip, protopopul de Gherla a primit Crucea Transilvană pentru clerici, principalii ctitori au fost decorați cu ordinele Sfinții Martiri Năsăudeni și Sfântul Ierarh Pahomie de la Gledin, iar tuturor sprijinitorilor și lucrătorilor le-au fost acordate diplome de aleasă cinstire.

De asemenea, secretarul protopopiatului, pr. Marius Ormenișan, a fost ridicat la rangul de iconom. Momentul inaugural s-a încheiat cu un microrecital, susținut de tinerii Asociației Tinerilor Creștini Ortodocși din Gherla.

Edificiul este proiectul inginerului Ştefan Mişca și are patru niveluri, demisol, parter, etaj, mansardă, fiecare cu o suprafaţă construită de aproape 90 metri pătraţi.

Protopopiatul Ortodox Gherla a fost înfiinţat în anul 1950 și a funcţionat până în anul 1968, când a fost desfiinţat de autorităţile politice ale vremii. În anul 1997 a fost reactivat, sediul său mutându-se în mai multe locaţii. În data de 29 mai 2012 Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a pus piatra de temelie a noului sediu, în curtea bisericii Sfântul Ioan Botezătorul de lângă spitalul oraşului Gherla.

În prezent, Protopopiatul Ortodox Gherla numără 43 de parohii, dintre care două misionare, Sic şi Pădureni. Cele 43 de parohii au 22 de unităţi filiale.  Patru parohii se află în oraşul Gherla, restul fiind în mediul rural.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close