În cadrul „Serilor culturale” de la Muzeul Mitropoliei Clujului, aflat la demisolul Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca, Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului a organizat joi, 4 iulie 2024, începând cu ora 19:00, un eveniment cultural și editorial în cadrul căruia a fost lansat volumul „Icoanele Împărătești ale lui Iacov Zugravul de la Tiocu de Jos. Istorie și Restaurare”, apărut recent la Editura Renașterea. De asemenea, a fost vernisată expoziția personală „Aspecte ale restaurării icoanelor lui Iacov Zugravul de la Tiocu de Jos” a pr. conf. univ. dr. Marin Cotețiu. Au participat Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, clerici, teologi, oameni de cultură și credincioși clujeni.

Volumul-album „Icoanele Împărătești ale lui Iacov Zugravul de la Tiocu de Jos. Istorie și Restaurare”, apărut anul acesta la Editura Renașterea, îi are ca autori pe pr. conf. univ. dr. Marin Cotețiu, dr. Paul-Ersilian Roșca, lect. univ. dr. Olivia Florena Nemeș și pr. drd. Ioan-Zosin Jula, iar cuvântul înainte este semnat de istoricul de artă Ana Dumitran. Lucrarea materializează eforturile de restaurare a două dintre cele mai importante și prețioase icoane din cuprinsul Eparhiei Clujului, acestea fiind pictate în anul 1755 de către Iacov Zugravul. În prezent, icoanele se află proprietatea Parohiei Ortodoxe Române din Tiocu de Jos. Lucrarea este alcătuită din patru capitole și surprinde din perspectivă tehnico-științifică restaurarea și cercetarea celor două icoane („Deisis” și „Maica Domnului cu Pruncul”), biografia pictorului iconar Iacov din Feisa (Zugravul) și cele mai importante aspecte monografice ale localității și parohiei din Tiocu de Jos, județul Cluj.

În deschiderea manifestării, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, a rostit un scurt cuvânt de învățătură și a vorbit despre importanța cinstirii icoanelor și despre necesitatea conservării patrimoniului material și spiritual din bisericile ortodoxe. De asemenea, a apreciat noua apariție editorială și i-a felicitat pe toți cei implicați în procesul de restaurare al celor două icoane.

„Icoana învăluie și dezvăluie o realitate spirituală”, a spus ierarhul.

 

Au luat cuvântul și au prezentat noua apariție editorială: pr. conf. univ. dr. Ioan Bizău, pr. conf. univ. dr. Marin Cotețiu și lect. univ. dr. Olivia Florena Nemeș – toți fiind cadre universitare la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, dr. Paul-Ersilian Roșca – directorul Muzeului Mitropoliei Clujului și pr. drd. Ioan-Zosin Jula – parohul comunității din Tiocu de Jos.

Totodată, a avut loc și vernisajul expoziției personale „Aspecte ale restaurării icoanelor lui Iacov Zugravul de la Tiocu de Jos” a pr. conf. univ. dr. Marin Cotețiu, restaurator și cadru didactic la Facultatea de Teologie Ordodoxă a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, specializarea Artă Sacră.

Evenimentul editorial, moderat și prezentat de către dr. Paul Ersilian Roșca, a fost completat cu un recital muzical susținut de Grupul coral „Eufonia”, coordonat de către arhid. Cristian Deneș.

Proiectul „Serile culturale de la Muzeul Mitropoliei Clujului” este realizat de către sectorul cultural al Arhiepiscopiei Clujului, în colaborare cu Muzeul Mitropoliei Clujului.

Mai multe fotografii AICI

Text și foto: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close