Mănăstirea „Înălțarea Sfintei Cruci” din localitatea Cășiel, județul Cluj, și-a serbat hramul în prezența Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului. Mii de credincioși au fost prezenți joi, 14 septembrie 2017, la Sfânta Liturghie oficiată de ierarh, având alături un ales sobor de preoți, pe altarul de vară al așezământului monahal.

După citirea pericopei evanghelice, Înaltpreasfinția Sa le-a vorbit, în cuvântul de învățătură, despre semnificația Sfintei Cruci subliniind că pe lângă jertfă, Sfânta Cruce este și bucuria tuturor credincioșilor.

Din coasta Mântuitotului, atunci când a fost împuns cu sabia, au ieșit sânge și apă. Este vorba despre Apa Botezului și Sângele Sfintei Cuminecături. Iată din coasta Lui au izvorât Sfintele Taine care ne oferă nouă creștinilor Harul câștigat de Mântuitotul Iisus Hristos prin jertfa crucii. Apa Botezului și Sângele Sfintei Cuminecături. Prin Apa Botezului ne naștem dinnou, iar prin Sfânta Cuminecătură ne unim cu Hristos și creștem din punct de vedere spiritual.

La final, Înaltpreasfințitul Andrei, Mitropolitul Clujului, le-a împărțit tinerilor prezenți la sărbătoarea mănăstirii Cășiel, cărți de rugăciune.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close