În ziua praznicului Botezului Domnului, sâmbătă, 6 ianuarie 2018, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a oficiat Sfânta Liturghie în Catedrala din Cluj-Napoca, în sobor de preoți și diaconi, profesori ai școlilor teologice clujene și slujitori ai catedralei. Catedrala a fost neîncăpătoare, datorită prezenței unui număr impresionant de credincioși. La slujba de Bobotează de la Cluj-Napoca  au participat  mii de credincioși, dar și autorităţi locale, județene și militare.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a vorbit despre însemnătatea praznicului  Bobotezei.

În continuare, în Piața Avram Iancu din oraș, în fața Catedralei, a fost oficiată slujba Sfințirii celei Mari a apei. În cuvântul rostit, ierarhul a explicat tradiția sfințirii apei în ziua de Bobotează.

Piața Avram Iancu a fost pregătită încă de ieri pentru Praznicul Botezului Domnului, când au fost aduse cele 15.000 de sticle ce  au fost împărțite astăzi, de slujitorii Catedralei, credincioșilor veniți la slujbă.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close