Numeroși credincioși șezați pe dealul din jurul așezământului monahal, și-au petrecut nopțile sub cerul liber sau și-au instalat corturile, pentru a putea lua parte la toate slujbele oficiate pe altarul de vară. Cei mai mulți au ajuns cu tradiționalul pelerinaj pe jos „La Nicula colo-n deal”,  organizat din Gherla, până la mănăstire, un drum de aproximativ șapte kilometri, ce a fost parcurs în rugăciuni și pricesne. În fruntea lor a fost Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului și invitatul din străinătate din acest an Înaltpreasfințitul Părinte Luca, Mitropolit de Zaporozhye şi Melitopol din Ucraina.

După ce au ajuns în curtea mănăstirii, și s-au rugat la zidurile bisericuței de lemn, apoi au înconjurat-o în coate și în genunchi de șapte ori, oamenii s-au alăturat  șirului lung ce duce în biserica veche, acolo unde pot săruta icoana făcătoare de minuni.

Începând cu ora 18:00 au putut participa la Vecernia Adormirii Maicii Domnului oficiată de ÎPS Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, ÎPS Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale şi Meridionale, ÎPS Luca, Mitropolit de Zaporozhye şi Melitopol din Ucraina, respectiv PS Emilian Crişanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, în sobor de preoți și diaconi.

Cuvântul de învățătură a fost ținut de Înaltpreasfințitul Părinte Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale și Meridionale în care i-a îndemnat pe creștinii, adunați în număr mare la Mănăstirea de la Nicula, să se gândească la celălalt mai mult dect la ei înșiși:

Vecernia Adormirii Maicii Domnului la Mănăstirea Nicula (galerie FOTO)

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close