O nouă conferință a clericilor din Arhiepiscopia Clujului a avut loc joi, 13 octombrie 2016, de această dată fiind convocați preoții din Protopopiatul Dej. Tema propusă pentru dezbatere de Patriarhia Română pentru conferințele preoțești de toamnă este „Viața și activitatea Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi a tipografilor bisericeşti”. Întâlnirea a fost condusă de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului iar invitat pentru a le vorbi despre marele ierarh martir a fost Pr. Lect. Cosmin Cosmuța de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca. Centrul Eparhial a fost reprezentat de inspectorul eparhial, Pr. Vasile Nemeş și de consilierul de misiune și protocol, Arhid. Claudiu Ioan Grama.

Începând cu ora 10,00, în Biserica Parohiei Dej I, cu Hramul ,,Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” a fost săvârşită o slujbă de Te-Deum, la finalul căreia Părintele Mitropolit a oferit preotului Gavril Chirilă, paroh al Parohiei Dej I şi secretar al Protopopiatului Ortodox Român Dej, distincția Crucea Arhiepiscopală pentru preoți iar preotului Ioan Adrian Sîntiuan, responsabil cu activităţile pentru tineret din cadrul Protopopiatului Dej i-a conferit titlul de Iconom, cu drept de a purta brâu roșu.

Conferinţa pastoral-misionară de toamnă din Protopopiatul Ortodox Român Dej s-a desfăşurat apoi în sala de şedinţe a protopopiatului.

În deschidere, Înaltprasfințitul Părinte Andrei a evidențiat importanța păstrării și promovării valorilor tradiționale creștine ale poporului român, după modelul Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul.

La eveniment au participat preoţii parohi și împreună-slujitorii, preoţii misionari, preoții de caritate, precum și ieromonahii de la așezămintele monahale din cadrul Protopopiatului Dej.

La final, Inspectorul Eparhial, Pr. Vasile Nemeș le-a prezentat preoților o serie de comunicări de ordin administrativ, iar protopopul Dejului, Pr.  Ioan Buftea, a mulţumit Părintelui Mitropolit pentru prezență și pentru purtarea de grijă pe care o are pentru clericii, monahii, monahiile și credincioșii din protopopiat.

După ședință, Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei a vizitat mormântul Pr. Teofil Herineanu, protopop al Dejului între anii 1978-2015, unde împreună cu însoţitorii săi au înălţat rugăciuni pentru odihna sufletului acestuia.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close