Recensământul populației și locuințelor, desfășurat în mod tradițional o dată la 10 ani, măsoară cu exactitate o serie de indicatori statistici deosebit de importanți, cum ar fi numărul populației sau dimensiunea fondului de locuințe, precum și structura confesională și etnică a populației. Astfel, calendarul recensământului este următorul:

În această perioadă, recenzorii vor ajuta în punctele de îndrumare pentru autorecenzare deschise de primării, acele persoane care au nevoie de sprijin pentru a se autorecenza.

• 16.2022 – 17.07.2022: pentru cei care nu au reușit să se autorecenzeze, în faza anterioară se va realiza colectarea datelor de către recenzori, la domiciliul locuitorilor, prin interviuri față în față cu ajutorul tabletelor.
  • Cultele religioase au responsabilitatea informării privind clădirile și persoanele care trăiesc în incinta unităților de cult și mănăstirilor; evidența și localizarea uităților de cult, mănăstirilor, sihăstiilor, spitalelor, serviciilor sociale religioase destinate copiilor separați de părinți, dar și altor categorii de beneficiari precum vârstnici și adulți cu dizabilități, organizate pe lângă biserici; recenzarea persoanelor care trăiesc în incinta unităților de cult;

Vă rugăm să aduceți la cunoștința preoților noștri că rezultatele recensământului au un efect extrem de important, deoarece în funcție de numărul credincioșilor se efectuează alocarea de fonduri pentru salarizarea personalului clerical și neclerical. Prin urmare, să-i îndemnăm pe credincioși să-și declare cu încredere apartenența religioasă, având în acest fel și conștiința de mărturisitori, după cuvântul Mântuitorului: „Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-Voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri” (Matei 10, 32).

Toți membrii Bisericii, clerici, monahi și credincioși, avem datoria să ne declarăm aparteneța confesională ortodoxă.