Clujenii ce au paricipat duminică, 17 septembrie 2017, la Sfânta Liturghie în Catedrala Mitropolitană din oraș au avut parte de o mare bucurie duhovnicească. Credincioșii au primit binecuvântare și îndemnuri folositoare din partea Preasfințitului Damaschin Dorneanul, Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, care a oficiat, în duminica după Înălțarea Sfintei Cruci, Sfânta Liturghie în Catedrala Mitropolitană din Cluj.

Ierarhul s-a aflat în Eparhia Clujului încă de sâmbătă, când a participat alături de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, la sfințirea bisericii „Sf. Cuv. Parascheva” de la Gherla, iar sâmbătă seara, alături de ÎPS Andrei a oficiat slujba Privegherii în Catedrala Mitropolitană din Cluj. În cadrul Liturghiei de duminică, după citirea Sfintei Evanghelii, PS Damaschin le-a mărturisit credincioșilor clujeni că de multe ori în viață cuvintele vrednicului de pomenire Mitropolitul Bartolomeu l-au alinat și l-au ajutat în clipe de cumpănă. În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a mai vorbit despre mărturisirea credinței, îndemnându-i pe creștini să nu le fie rușine de credința lor, de Hristos și de Biserică, oricât ar fi ea de înjosită astăzi. În acest context, Preasfinția Sa a amintit că în 2011, la recensământ peste 86 % dintre români s-au declarat ortodocși, cu toate acestea numărul nu dă mărturie asupra a ceea ce suntem. Ierarhul a explicat că un prilej de a ne mărturisi credința va fi referendumul din octombrie în care va trebui să răspundem la întrebarea cum îi place lui Dumnezeu să fie dragostea într-o familie.

Predica PS Damaschin Dorneanul: