Mănăstirea din localitatea clujeană Nicula și-a serbat hramul miercuri, 15 august 2018, de praznicul Adormirii Maicii Domnului, ocazie cu care zeci de mii de credincioşi din toată țara și-au îndreptat în aceste zile pașii spre așezământul monahal. Unii au parcurs sute de kilometrii pe jos, pentru a ajunge să se închine la Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului, dar și pentru a lua parte la slujbele săvârșite cu ocazia hramului așezământului monahal.

Programul liturgic al sărbătoririi hramului a început duminică dimineața, cu Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos, Ceasurile III şi VI, urmate de Sfânta Liturghie, iar seara Ceasul IX, Vecernia şi Utrenia.

Luni dimineața, pelerinii deja sosiți la mănăstire au asistat la Acatistul Acoperământului Maicii Domnului, Ceasurile III şi VI și la Sfânta Liturghie. De la ora 18:00, pe altarul de vară, au fost săvârșite Ceasul IX, Vecernia și Acatistul Adormirii Maicii Domnului, iar de la ora 21:00 a fost oficiată slujba Miezonopticii, de eclesiarhul Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca, protosinghelul Simeon Pintea. La finalul acestei slujbe, Părintele Simeon le-a spus sutelor de credincioși: „Bucurați-vă că sunteți oaspeții Maicii Domnului”.

Pelerinii au rămas apoi în rugăciune a doua zi,putând pe parcusul nopții să se închine la Icoana Maicii Domnului.