În sâmbăta lui Lazăr, care precede sărbătoarea Intrării Domnului în Ierusalim, 20 aprilie 2019, pentru al V-lea an consecutiv, cu binecuvântarea și în prezența Înaltpreasfințitului Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, a avut loc Procesiunea de Florii din municipiul Bistrița. Alături de Ierarh, au participat numeroși preoți, diaconi, călugări, oficialități locale și județene, tineri îmbrăcați în straie populare, dar și mulțime de credincioși cu ramuri de salcie în mâini.

Organizată în ajunul Floriilor, de Protopopiatul Ortodox Român Bistrița, în parteneriat cu Asociațiile tinerilor creștin ortodocși din protopopiatele Bistrița, Năsăud și Beclean, această manifestare duhovnicească ne aduce aminte de drumul pe care L-a parcurs Mântuitorul nostru Iisus Hristos din Betania la Ierusalim, înainte cu o săptămână de Pătimirile și Învierea Sa din morți.

Procesiunea a debutat la ora 17:00, la Biserica „Sfinții Trei Ierarhi”, de pe strada A. Odobescu, unde Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, a binecuvântat ramurile verzi care au fost oferite credincioșilor.

Cu acest prilej, Părintele Mitropolit Andrei a rostit un cuvânt de învățătură, vorbindu-le celor prezenți despre faptul că „înainte de a intra în Ierusalim, Hristos a biruit moartea”.

Procesiunea religioasă s-a desfășurat pe următorul traseu: str. Alexandru Odobescu – Bulevardul Republicii – Piața Petru Rareș – Piața Unirii – Protopopiatul Ortodox Bistrița, unde la Biserica de la „Coroana”, în față la Panteonul Bistriței, a fost oficiată, de la ora 18.00, slujba Vecerniei.

De asemenea, Grupul de copii din cadrul Programul after school „Sfântul Stelian” al Școlii gimnaziale Ștefan cel Mare” Bistrița, coordonați de prof. Nicoleta Țurca, și Ansamblul de muzică tradițională al Liceului de Muzică „Tudor Jarda” Bistrița, condus de doamna prof. Cristina Bălan, au susținut un concert de pricesne.

Mai multe fotografii găsiți AICI

Publicată de Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului pe Sâmbătă, 20 aprilie 2019

Text și foto: Darius Echim