Zeci de mii de pelerini din toată țara își îndreaptă în aceste zile pașii spre mănăstirea cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din localitatea clujeană Nicula. Unii parcurg sute de kilometrii pe jos pentru a se închina Icoanei Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului. Cei sotiti s-au așezat pe dealul de lângă biserica veche de zid și asistă la slubele ce se oficiază aproape non-stop pe scena amenajată în curtea așezământului monahal.

Slujbele speciale dedicate hramului au început din 13 august 2017, cu Sfânta Liturghie, iar de la ora 18:00, pelerinii au asistat la Cesul al IX, Vecernia și Acatistul Adormirii Maicii Domnului,  oficiate pe altarul de vară, iar la final a rostit un cuvânt de învățătură protopopul de Dej, Pr. Ionuț Buftea. De la ora 21:00, credincioșii vor lua parte la  slujba Miezonopticii, oficiată de eclesiarhul Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca, arhim. Teofil Roman.

La final, așa după cum este tradiția, Părintele Teofil le-a adresat credincioșilor un cuvânt de învățătură în care a vorbit despre iubirea pe care Maica Domnului ne-o arată în fiecare zi, fie că merităm sau nu.

Maica Domnului ne iubește pe toți, mai ales pe cei răi, pentru că vrea să ne țină pe toți pe lângă ea, vrea să ne țină pe toți pe lângă Fiul ei. Ea nu face altceva decât să ne abată mereu privirea spre Fiul ei, așa cum o vedem și în icoană. Cu mâna ne arătă spre Fiul ei ca și cum ne-ar spune, așa cum le-a zis celor de la nunta din Cana Galileii: Faceţi orice vă va spune El.

Slujbele s-au încheiat undeva în noapte, cei mai mulți dintre credincioși rămânând de veghe pe dealul de la Nicula, pentru a se ruga și a cânta pricesne.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close