Noua gradiniță cu program prelungit din localitatea bistrițeană Maieru a fost inaugurată luni, 25 septembrie 2017 în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Andrei a oficialităților locale și județene, a cadrelor didactice dar și a primilor copii beneficiari.

Ierarhul a oficiat de la ora 12 o slujbă de Te Deum și binecuvântarea noii instituții în care, începând de astăzi, se vor forma generații de copii.

Înaltpreasfințitul Părinte Andrei:

Deschiderea acestei grădinițe a fost rezultatul parteneriatului între Parohia Ortodoxă Maieru, Liceul Tehnologic Liviu Rebreanu din localitate și Administrația locală.

Grădinița își are sediul în cadrul Centrului Catehetic „Sfântul Arhidiacon Ștefan” din Maieru.

Pentru efortul depus în realizarea noii grădinițe Mitropolitul Clujului a oferit primarului comunei Maieru, domnului Vasile Borș Ordinul „Sfinții Martiri Năsăudeni”, iar directorului Liceului Tehnologic Liviu Rebreanu, domnului Ioan Bindea, Ordinul „Sfântul Pahomie de la Gledin”.

Acest complex va fi destinat activităților cu tinerii și copiii parohiei, în scopul de a-i apropia mai mult de biserică și a-i forma în spirit creștin. Centrul va dispune de o sală multifuncțională, o grădiniță cu program prelungit, spații de cazare pentru desfășurarea unor mini tabere, precum și de o bibliotecă parohială.

Centre catehetice, precum cel din Maieru, vor fi deschise în toate parohiile mari ale județului Bistrița-Năsăud.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close