Preoții din Protopopiatul Ortodox Gherla s-au reunit marți, 26 noiembrie 2019, în conferință preoțească de toamnă. Întâlnirea a fost prezidată de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, și s-a desfășurat în Parohia Mintiu Gherlii, fiind precedată de o slujbă de Te Deum, oficiată în biserica parohială. 

„Părintele diacon lect. Univ. Dr. Olimpiu Benea a conferențiat despre traducătorii de cărți bisericești, despre patriarhii Iustin Moisescu și Nicodim Munteanu, omagiați în acest an la nivel național, și despre folosul citirii Sfintei Scripturi. Părintele Mitropolit a ridicat la rangul de iconom stavrofor pe preoții Petru Pop și Ioan Vaida, care timp de mai multe decenii au slujit în localitățile Buza și Pâglișa”, a precizat preotul Paul Iulian Isip, protopop al Protopopiatului Gherla, pentru Radio Renașterea.

După lucrările conferinței, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei și preoții din protopopiat au luat parte, la Mănăstirea Nicula, la parastasul de 40 de zile pentru arhimandritul Serafim Măciucă, mutat la Domnul în data de 16 octombrie 2019.

Cu acest prilej a fost prezentat volumul „In memoriam Arhimandritul Serafim Măciucă”, apărut la Editura Renașterea, fiind îngrijit de arhimandritul Dumitru Cobzaru, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Clujului.

În cursul săptămânilor trecute, conferințele de toamnă s-au desfășurat în Protopopiatele Năsăud, Huedin, Bistrița, Beclean, Cluj I, Cluj II și Dej. Joi, 28 noiembrie, Părintele Mitropolit Andrei se va întâlni cu preoții din Protopopiatul Turda.

Conferințele preoțești din Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului se desfășoară în fiecare an, în cele 9 protopopiate ale eparhiei, primăvara și toamna, și sunt prezidate de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului. Anul acesta, la conferintele de primăvară tema întâlnirilor a fost legată de Anul omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari), iar la conferintele de toamnă a fost abordat al doilea subiect din tematica propusă de Patriarhia Română pentru anul 2019, și anume: Anul comemorativ al Patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești.

Foto credit: dumitrucobzaru.ro

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close