Credincioșii filiei Arghișu din Protopopiatul Huedin au avut bucuria, sâmbătă, 20 mai 2017, de a-l primi în satul lor pe Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului.

Ierarhul a fost întâmpinat de soborul de preoți și credincioși, apoi în jurul orei 9,00 a oficiat slujba de binecuvântare a lucrărilor făcute la locașul de cult și Dumnezeiasca Liturghie.

Filia Arghișu a parohiei Ticu, din protopopiatul Huedin, este păstorită de preotul Marius Moldovan care datorită activității pastorale și misonare a fost ridicat la rangul de iconom stavrofor. Deasemenea, cei care au contribuit la înfrumusețarea lăcașului de cult au fost premiați cu diplome de aleasă cinstire.

Biserica din localitate poartă hramul „Întâmpinarea Domnului” și a fost construită în anul 1938. A fost sfinţită de către vrednicul de pomenire  Arhiepiscop Iustinian, pe atunci episcop vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Felecului şi Clujului în timpul păstoririi preotului Daniel Vaida.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close