Preasfințitul Părinte Vasile Someșanul, Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei  Clujului împlinește astăzi, 30 Decembrie 2016, 68 de ani.

Cu această ocazie, a fost săvârșită încă de dimineață Sfânta Liturghie de un sobor de preoți, condus de părintele arhimandrit Dumitru Cobzaru, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Clujului, la biserica cu hramul „Pogorârea Sfântului Duh”, din Cluj-Napoca. Din sobor au făcut parte mai mulți preoți din cuprinsul Arhiepiscopiei Clujului, printre care și starețul Mănăstirii Nicula, arhimandritul Nicolae.

La finalul slujbei a fost rostit un Polihroniu, iar părintele arhimandrit Dumitru Cobzaru a conturat prin cuvânt  personalitatea duhovnicească a Preasfințitului Vasile, subliniind importanța unui astfel de om pentru urbea Clujului.

După încheierea programului liturgic, vădit emoționat,  Preasfințitul Vasile a mulțumit tuturor pentru prezență, pentru cuvânt și pentru gândurile de bine:

Mi-e foarte greu să răspund la acest cuvânt deosebit de frumos și în același timp, mi-ar fi mai de folos dacă aș tăcea. Însă nu pot să tac și mă simt dator să mulțumesc pentru frumoasele cuvinte care le-ați rostit și mulțumesc, în același timp, bunilor credincioși care mă înconjoară cu dragostea și cu prețuirea lor.”, a spus Preasfințitul Părinte Vasile, Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei Clujului.

Să aveți parte de sănătate cu toții și mulți ani să trăiți!

Printre cei care au ținut să-l viziteze pe Preasfințitul Părinte Vasile la ceas aniversar, s-au numărat și angajații Centrului Eparhial, împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop  și Mitropolit  Andrei. După tradiționalul „La mulți ani!”, Părintele Mitropolit Andrei i-a urat Părintelui Episcop Vasile mulți ani, cu sănătate și slujire îndelungată.

ps-vasile-cover

Preasfinţia Sa a văzut lumina zilei la 30 decembrie 1948, în oraşul Cluj, din părinţii Constantin şi Rozalia Flueraş, muncitori, familie ce îşi avea „rădăcini adânci” în satul Mănăştur (azi cartierul clujean cu acelaşi nume – Mănăştur). A urmat şcoală generală în Mănăştur (1955-1962), Şcoală profesională „16 Februarie” din Cluj (1962-1965), la absolvirea ei angajându-se la Uzina „16 februarie”. În paralel a urmat cursurile serale la Liceul Nr. 12 din Cluj (1965-1971), unde a obţinut şi bacalaureatul.

În anul 1972 s-a înscris la Institutul Teologic de grad Universitar din Sibiu (1972-1976), unde în 1976 a obţinut şi licenţă în Teologie, cu lucrarea: „Probleme sociale în scrierile Părinţilor Capadochieni”, la catedră de Bizantinologie, sub îndrumarea Pr. Prof. Dr. Teodor Bodogae.

În 27 noiembrie 1976 a fost hirotonit preot celib pe seama Parohiei Tureni, Protopopiatul Turda, jud. Cluj, de către Preasfinţitul Părinte Episcop-vicar Justinian Chira Maramureşanul. La scurtă vreme a fost detaşat (la 1 ianuarie 1977) ca preot slujitor la Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”, din cartierul Grigorescu, Municipiul Cluj-Napoca. După alte câteva luni (în august 1977) a fost numit preot slujitor la Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” cartierul Mănăştur, din Municipiul Cluj-Napoca. Pentru activitate misionar-pastorală deosebită Arhiepiscopul Teofil Herineanu i-a acordat distincţia bisericească de „iconom” (în anul 1987).

În anul universitar 1990-1991 a fost şi duhovnic-asistent la Institutul Teologic Ortodox de grad Universitar din Cluj-Napoca (azi Facultatea de Teologie Ortodoxă), fiind un preot model pentru studenţii teologi. La 25 martie 1995 (de Bună Vestire) a fost tuns în monahism la mănăstirea „Sfântul Ioan Botezătorul” din Alba-Iulia.

Că monah a „îndeplinit ascultarea de stareţ”, la Mănăstirea Nicula, din 1 octombrie 1991 – februarie 1994. S-a impus în faţă obştii mănăstireşti prin bunătate, înţelepciune, răbdare şi exemplu personal.

În februarie 1994, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Bartolomeu l-a numit Eclesiarh al Catedralei Arhiepiscopale din Cluj-Napoca şi exarh al mănăstirilor din Eparhia Vadului, Feleacului şi Clujului; a fost hirotesit apoi şi în rangul de arhimandrit.

În urmă propunerii Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Bartolomeu, din vara anului 1998, a fost numit Episcop-vicar al Eparhiei Clujului şi hirotonit întru arhiereu, la 15 august 1998, la Mănăstirea Nicula.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close