Praznicul Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos a adunat sute de credincioși marți, 25 decembrie 2018, la Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca, care a fost neîncăpătoare. Veniți cu mic, cu mare să prăznuiască marea sărbătoare, credincioșii l-au avut în mijlocul lor pe Înaltpreasfințitul Părinete Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului.

Astfel, de la ora 10:00, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei a săvârșit Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, slujitori ai Catedralei Mitropolitane, profesori ai Facultății de Teologie Ortodoxă și ai Seminarului Teologic Ortodox din Cluj-Napoca, și alți preoți, printre care exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului, arhim. Dumitru Cobzaru și eclesiarhul Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca, protos. Simeon Pintea.

După citirea pericopei evanghelice, Părintele Mitropolit Andrei a dat citire scrisorii pastorale, intitulată anul acesta „Domnul Păcii”, în care acesta arată că, din prăbușirea morală ne poate scoate doar „Domnul Păcii”, Pruncul a cărui Naștere o prăznuim la Crăciun.

În continuare, ÎPS Andrei a arătat și care sunt trăsăturile Împărăției păcii:

„Trăsăturile Împărăţiei pe care o va întemeia El sunt unele speciale. În această  Împărăţie «lupul va locui laolaltă cu mielul şi leopardul se va culca lângă căprioară; şi viţelul şi puiul de leu vor mânca împreună şi un copil îi va paşte. Juninca se va duce la păscut împreună cu ursoaica şi puii lor vor sălăşlui la un loc, iar leul ca boul va mânca paie; Pruncul de ţâţă se va juca lângă culcuşul viperei şi în vizuina şarpelui otrăvitor copilul abia înţărcat îşi va întinde mâna » (Isaia 11, 6-8).

Aceste metafore minunate subliniază pacea şi armonia ce vor domni în Împărăţia Domnului Hristos. Şi cei ce-şi pun cu seriozitate problema trăirii creştine ajung la această stare de spirit. De fapt, la Naşterea Mântuitorului corul îngeresc cânta «Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu şi pe pământ pace, între oameni bunăvoire!» (Luca 2, 14).

Părinţii Patericului se străduiau să trăiască în spiritul Evangheliei lui Hristos şi, cum El e «Domnul Păcii», încercau şi ei să fie oamenii păcii. Doi dintre ei s-au întrebat odată: cum e când se ceartă oamenii? Iată cum e, zise unul, vezi piatra aceasta? Eu zic că-i a mea, iar tu zici că-i a ta. Şi au început cearta: piatra aceasta-i a mea, zice unul! Celălalt: dacă-i a ta ia-o şi du-te! N-au fost în stare să se certe pentru că trăiau în spiritul dragostei lui Hristos.”, se arată în Pastorala Înaltpreasfințitului Părinte Andrei.

Pastorala de anul acesta se încheie cu faptul că în Biserică, Hristos Mântuitorul îi învaţă pe oameni să fie oamenii păcii:

„Evanghelia Mântuitorului ne învaţă să fim buni, să fim oamenii păcii. «Ca să putem cunoaşte şi preţui cum se cuvine esenţa creştinismului, mai întâi trebuie să cercetăm şi să studiem Evanghelia; Biblia, în general, şi Evanghelia, în special». Şi vom realiza faptul că iubirea, pacea şi armonia constituie esenţa creştinismului.

Salutul şi binecuvântarea Domnului Hristos este «Pace vouă» (Ioan 20, 19). Binecuvântarea preotului la Sfânta Liturghie şi la alte celebrări este «Pace tuturor». Şi această binecuvântare o face din cel mai sfânt şi mai important loc pentru viaţa noastră duhovnicească: o face din biserică.

În biserică, Mântuitorul îi învaţă pe oameni să fie oamenii păcii. În Psalmul 83 citim: «cât de iubite sunt lăcaşurile Tale, Doamne al puterilor!… Fericiţi  sunt cei ce locuiesc în casa Ta, în vecii vecilor te vor lăuda»(Psalmul 83, 1 şi 5)”.

La Sfânta Liturghie au luat parte oficialități locale și județene, precum și oameni de cultură ai universităților clujene, printre care: acad. prof. univ. dr. Ioan Aurel Pop, președintele Academiei Române și rectorul Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, ing. Ioan Aurel Cherecheş, prefectul județului Cluj, și actorul Dorel Vișan.

Răspunsurile liturgice au fost date de Corul Catedralei Mitropolitane, dirijat de pr. prof. univ. dr. Vasile Stanciu, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, care a intensificat atmosfera de sărbătoare prin colindele interpretate.

La finalul slujbei, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei i-a acordat prefectului județului Cluj, ing. Ioan Aurel Cherecheș, „Crucea Transilvană”, cea mai înaltă distincție a Mitropoliei Clujului.

De asemenea, actorul Dorel Vișan a recitat câteva versuri ale poetului Octavian Goga.

Mai multe fotografii găsiți AICI

Text și foto: Darius Echim

Praznicul Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos a adunat peste 2500 de credincioși, marți, 25 decembrie 2018, la…

Publicată de Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului pe Marţi, 25 decembrie 2018