Aflată sub ocrotirea Sfântului Ioan Iacob de la Neamț, numit și Hozevitul, Parohia  clujeană de pe Valea Gârbăului, Florești și-a sărbătorit sâmbătă, cu o zi mai devreme ocrotitorul.

Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, alături de un sobor de preoți și diaconi. La finalul slujbei, pentru întreaga activitate desfășurată în parohie, Părintele Mitropolit, l-a ridicat pe preotul paroh Ovidiu Marțiș la rangul de iconom stavrofor, cu dreptul de-a purta cruce pectorală.

Biserica parohiei Sfântul Ioan Iacob Hozevitul este construită în stil bizantin, cu o turlă principală și 4 secundare, care se află în aceste zile în proces de finalizare.

Radio Renașterea