Părintele Vasile Revnic, cel care timp de 34 de ani a păstorit comunitatea parohiei Valea Codorului din Protopopiatul Dej, a trecut la cele veșnice. Slujba de înmormântare a avut loc marți, 25 aprilie 2017, de la ora 14 și a fost oficiată de  Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului alături de un sobor impresionant de preoți.

După slujbă, sicriul cu trupul neînsuflețit al părintelui Vasile, a fost purtat în procesiune în jurul locașului de cult, după care a fost așezat în locul de veci.

Părintele Vasile Revnic a văzut lumina zilei în data de 23 Aprilie 1939, în ziua prăznuirii Sfântului Mare Mucenic Gheorghe. S-a născut în Municipiul Dej, din părinții Vasile și Raveca Revnic. A urmat școala primară din Valea Codorului, apoi Liceul ,,Andrei Mureșanu” din Dej și Institutul Teologic Ortodox din Sibiu, promoția 1960. A fost hirotonit preot de Arhiepiscopul Teofil Herineanu, în anul 1961. A păstorit în Parohiile Fodora-Dobrogina, Sălișca, Coplean, Viile Dejului și Valea Codorului. Pe lângă râvna pentru cele sfinte, pe care a avut-o în parohiile pe care le-a păstorit, părintele Vasile a ctitorit din temelie două biserici: una în Parohia Sălișca și cealaltă în Parohia Viile Dejului. În anul 2009 s-a retras la pensie, slujind în continuare la altarul bisericii din Parohia Valea Codorului.

După 48 de ani de slujire la Sfântul Altar, în ajunul sărbătoririi Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, la vârsta de 78 de ani, părintele Vasile Revnic a trecut la cele veșnice.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close