O nouă promoţie de absolvenţi a încheiat luni, 22 mai 2017, cursurile în mod festiv la Seminarul Teologic Ortodox din Cluj-Napoca. Elevii claselor a XII-a au participat de dimineață în capela instituţiei de învăţământ, la Sfânta Liturghie, iar apoi în jurul orei 15:00 în curtea liceului, la festivitatea de premiere.

Festivitatea de sfârșit de an a avut loc în prezența Înaltpreasfițitului Părinte Andrei, a cadrelor didactice de la Seminar, a părinților și a celor apropiați. ÎPS Andrei i-a felicitat pe elevi și, în acest context, și-a amintit cu nostalgie că în urmă cu 50 de ani și el a simțit emoțiile terminării liceului:

Părintele director, Liviu Vidican Manci le-a spus elevilor că orice ar face în viață să evite să fie indiferenți față de cei din jurul lor, explicându-le că indiferența nu este decât lipsa iubirii:

Au fost părtați la emoțiile elevilor și reprezentanți ai Facultății de Teologie Ortodoxă. Pr. Ioan Chirilă, președintele senatului Universității Babeș-Bolyai le-a urat absolvenților succes la examenele ce urmează, încredințându-i că rugăciunea tuturor îi va însoți:

 

Elevii Seminarului Teologic Ortodox din Cluj au scăpat oficial de școală, dar nu și de învățat pentru că îi așteaptă examenul de bacalaureat.

Autor: Andreea Pâgleșan, Radio Renașterea

Foto: Seminarul Teologic Ortodox Cluj Napoca

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close