Muzeul Mitropoliei Clujului are bucuria de a vă invita sâmbătă, 14 mai 2022, la o nouă ediție a Nopții Muzeelor, instituția de cultură pregătind numeroase surprize cu această ocazie.

Astfel, pe lângă posibilitatea vizitării Expoziției permanente, intitulată „Tezaur de artă sacră și carte veche românească”, cuprinzând o deosebit de valoroasă și importantă colecție de icoane pe lemn și pe sticlă, carte veche românească, obiecte de cult, tablouri, portrete, veșminte, antimise etc. și a reculegerii la mormintele foștilor ierarhi ai Eparhiei Clujului – aflate în Necropola Arhiepiscopală, vizitatorii vor putea participa la o serie de evenimente speciale:

Începând cu ora 19:30, Muzeul Mitropoliei Clujului vă propune o conferință-eveniment, susținută de Prof. Univ. Dr. ADRIAN PAPAHAGI – intitulată Programul iconografic al celui mai vechi manuscris păstrat în România (Evangheliarul de la Lorsch – „Codex Aureus”, sec. IX). În cele aproximativ 20 de minute, vă invităm să descoperiți Codex Aureus, produs al curții carolingiene de o valoare istorică și artistică inestimabilă,

Fascinanta călătorie în lumea manuscriselor medievale va fi întregită, începând cu ora 19:50, prin vernisajul Expoziției temporare speciale „MINIATURI” (icoane), a Asist. Univ. Dr. ANA PLATON, invitat de onoare fiind Prof. Univ. Dr. Marcel Munteanu.

Seara va continua, începând cu ora 20:20, cu o incursiune fascinantă în lumea muzicii, Muzeul Mitropoliei Clujului și Colegiul de Muzică „Sigismund Toduță” propunându-vă recitalul vocal-instrumental „NOCTURNE”, elevii Colegiului având să interpreteze arii și partituri celebre.

Cu prilejul Nopții Muzeelor, sâmbătă 14 mai, programul de funcționare a Muzeului va fi unul special, vizitarea putându-se face în intervalul orar 10:00 – 24:00, pe tot parcursul evenimentului accesul tuturor vizitatorilor fiind GRATUIT.

Muzeul Mitropoliei Clujului

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close