Hramul Mănăstirii Cormaia din județul Bistrița-Năsăud a fost sărbătorit miercuri, 29 august 2018, de praznicul Tăierii Capului Sfântului Ioan Botezătorul, în prezența Înaltpreasfintitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului. La slujba de hram au luat parte numeroși credincioși, oficialități locale și preoți din localitățile învecinate mănăstirii.

Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfintitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, alături de un ales sobor de preoți și diaconi, din care au făcut parte protopopul de Năsăud, pr. Ioan Dâmbu, consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol, arhid. Claudiu Grama, protopopul de Gherla, pr. Paul Isip și fostul protopop de Gherla, pr. Ioan Morar. Înainte de începerea Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a binecuvântat noul altar de vară al mănăstirii, situat în apropierea bisericuței de lemn. Mănăstirea are în componență și o biserică de zid ce poartă hramul Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul și care a fost sfințită în 29 mai 2016.

În cadrul cuvântului de învățătură, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei le-a vorbit credincioșilor despre lucrarea conștiinței și importanța ei pentru lumea în care trăim, intitulând cuvântul „Protest al conștiinței în numele legii lui Dumnezeu”.

La finalul slujbei, Înaltpreasfințitul Andrei, Mitropolitul Clujului a instalat ca stareță a obștii monahale pe monahia Sebastiana Sîngeorzan, după ce fosta stareță stavr. Ecaterina Ghiran a trecut la Domnul în 24 decembrie 2017.

La final, duhovnicul mănăstirii, protos. Nicodim Sîngiorzan a mulțumit ierarhului pentru prezență, preoților împreună-slujitori și tuturor celor care cercetează și ajută mănăstirea.

La Sfânta Liturghie au participat și cei aproximativ 70 de copii aflați în aceste zile în Tabăra de vară de la Centrul misionar de tineret ,,Ioan Bunea” din Sîngeorz-Băi, care s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Domnului nostru Iisus Hristos.

Mănăstirea Cormaia a fost reînfiinţată în anul 1994, pe o veche vatră monahală, de vrednicul de pomenire Mitropolitul Bartolomeu, cu destinația mănăstire de călugărițe. În cadrul ansamblului mănăstiresc a fost construită o biserică din zid ce poartă hramul „Tăierea capului Sfântului Ioan Botezătorul”.

La Mănăstirea Cormaia mai există şi o bisericuţă din lemn, cu hramul „Buna Vestire”, construită în anul 1636 de călugării ortodocşi veniţi de la mănăstirile Neamţ şi Putna. Acest locaş de cult păstrează până astăzi opere de artă valoroase, între care icoane ale pictorului Tudor Zugravu. În anul 1762, mănăstirea a fost incendiată și călugării prigoniți, însă bisericuța din lemn a fost salvată. În 2004, bisericuța a fost resfințită, iar în 2014 pictura a fost restaurată integral.

Photo Credit: Darius Echim