Mitropolitul Clujului, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a fost prezent sâmbătă, 24 septembrie 2016, în ziua de prăznuire a Sfântului Siluan Athonitul, în Municipiul Gherla. Începând cu ora 8,00, Înaltpreasfinția Sa a oficiat Sfânta Liturghie la biserica parohiei Sfânta Treime și Sfântul Ioan Botezătorul, Gherla III, în prezența tuturor preoților din Protopopiatul Gherla, a altor preoți, duhovnici, stareți și protopopi invitați, a oficialităților locale și a numeroși credincioși.

Răspunsurile au fost date de Corala Sfântul Procopie din Milișăuți, județul Suceava, dirijată de Pr. Bogdan Lupăştean.

Frământarea de a-L găsi și  a crede în Dumnezeu

După citirea pericopei evanghelice, Părintele Mitropolit a rostit un cuvânt de învățătură unde, exemplificând cu episoade din viața Sfântului Siluan Athonitul, a abordat subiectul frământării de a-L găsi și a crede în Dumnezeu.

 

Instalarea noului preot paroh

După oficierea Sfintei Liturghii a avut loc instalarea în postul de preot paroh al Parohiei Gherla 3 a părintelui protopop Paul Iulian Isip, în urma pensionării părintelui Ioan Moraru. Decizia de numire a fost citită de Consilierul bisericesc al Arhiepiscopiei Clujului, Pr. Cristian Baciu.

Apoi, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, i-a înmânat noului paroh Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce și cheile bisericii.

Ctitorit bisericii Parohiei Gherla III este părintele Ioan Moraru. Construcția avangardistă reușește să îmbine atmosfera liturgică și simbolismul poetic, în ceea ce preotul cărturar Ioan Moraru dorea să reflecte și anume un cuib al Vulturului Ceresc.

mitropolia_clujului-12-of-41

Noul paroh al bisericii Sf. Ioan Botezătorul din Gherla, Pr. Paul Iulian Isip, este și protopop de Gherla. Până în prezent a slujit în Parohia Băița, unde a desfășurat o vastă activitate, pe plan edilitar dar și duhovnicesc, implicându-se mai cu seamă în activitățile cu tinerii.

 

Părintele Ioan, ctitorit și scriitor

Părintele Moraru Ioan s-a născut în 19 aprilie 1942 în Satulung, com. Borşa, jud. Cluj. După studiile gimnaziale a urmat  Seminarul Teologic Ortodox din Cluj-Napoca și  Institutul Teologic Ortodox de grad Universitar din Sibiu, promoţia 1968. În același an a fost hirotonit preot de vrednicul de pomenire arhiepiscopul Teofil Herineanu, pentru parohia Jichișu de Jos. În anul 1997 a fost numit consilier eparhial, apoi Protopop al Protopopiatului Ortodox Român Gherla, funcție pe care a îndeplinit-o până în anul 2009.

Este autorul volumelor: „Misiune şi confesiune”, „Din zborul minţii pentru statornicia inimii”, „Prinţul marilor dileme”. În timpul pastoraţiei sale, s-a format parohia Gherla III- Hășdate, care a primit 200 familii din oraşul Gherla.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close