Marți, 24 octombrie 2017, în Parohia Ortodoxă Ciceu-Giurgești, Protopopiatul Beclean, a avut loc dezvelirea noului bust al Voievodului Petru Rareș.

Slujba de binecuvântare a fost săvârșită de către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei care în cuvântul său a subliniat datoria noastră de a scoate în evidență personalitățile demne ale neamului nostru. Alături de Întâistătătorul Eparhiei, la eveniment, au participat: Consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol, Arhid. Claudiu Grama, Inspectorul eparhial,  Pr. Vasile Nemeș,  Protopopul de Beclean, Pr. Doru Zinveliu, preoți din localitățile aparținătoare comunei și reprezentanți ai autorităților locale și centrale.

Bustul confecționat din bronz a fost realizat de sculptorul Mircea Mocanu. Inițiativa realizării monumentului a aparținut primarului Vasile Iuga, susținut de Consiliul local al Comunei Ciceu-Giurgești. În cadrul evenimentului s-a acordat titlul de „Cetățean de Onoare” domnului academician Dorel Banabic, fiu al satului Ciceu – Giurgești, și post mortem, domnului profesor Constantin Rusu, primar al comunei în perioada 2002-2014. De asemenea, profesorul de istorie Danciu Ioan a susținut o prelegere cu ocazia împlinirii a 550 de ani de la prima atestare documentară a satului Dumbrăveni, localitate componentă a Comunei Ciceu-Giurgești, a consemnat pentru radio Renașterea parohul comunității Pr. Dan Iftimi.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close