Astăzi, sâmbătă 22 octombrie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului s-a rugat împreună cu „misionarii vieţii” pentru sănătatea lor, pentru înțelepciunea medicilor și pentru sufletele copilașilor nenăscuți, pentru ca doctorilor și pacienților, să le dea Dumnezeu gândul cel bun și să nu mai comită avorturi.

Mitropolitul Clujului, alături de voluntarii Campaniei „40 de zile pentru viață”

Cele 480 de ore de veghe pentru viață au început la Cluj-Napoca în data de 28 septembrie 2016, în cadrul celei de-a treia ediție a campaniei „40 de zile pentru viaţă”.  Până în data de 6 noiembrie, în faţa Clinicii Ginecologie I, clujeni, aparţinând tuturor confesiunilor creştine, se roagă zi de zi pentru încetarea avorturilor în oraşul lor.
Astăzi, sâmbătă 22 octombrie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului s-a rugat împreună cu „misionarii vieţii” pentru sănătatea lor, pentru înțelepciunea medicilor și pentru sufletele copilașilor nenăscuți, pentru ca doctorilor și pacienților, să le dea Dumnezeu gândul cel bun și să nu mai comită avorturi.

Doamne, Dumnezeu nostru, Doctorul sufletelor și al trupurilor, care smerești și înalți, care pedepsești și iar tămăduiești, cu mila îndurărilor Tale cercetează-i pe frații noștrii care sunt bolnavi, tinde brațul tău cel plin de doctorie și de tămăduire și depărtează de la dânșii toată neputința, boala, frigurile sau tulburarea. De este păcat sau fărădelege, ușurează, pentru iubirea Ta de oameni.

Dumnezeul nostru care ești stăpânul vieții și al morții, dăruiește-le convingere creștină doctorilor noștrii și creștinilor noștrii, ca să nu mai facă avorturi, că Ție ți se cuvine toată slava, cinstea și închinăciunea.

La final, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei le-a împărțit celor prezenți cărți duhovnicești și i-a încurajat pe fiecare în parte spunându-le că se va ruga pentru ei și pentru cauza lor.

Înaltpreasfințitul Andrei, încă o voce cu autoritate, pentru cei care nu au posibilitatea să vorbească

Voluntarii campaniei luptă pentru ca demnitatea vieţii să fie respectată din momentul concepţiei şi până în momentul morţii naturale. Dar, mai mult decât atât, prezenţa lor în stradă transmite un mesaj de speranţă: femeile însărcinate pot beneficia de ajutor.

Părintele Ciprian Mișin, preotul misionar al Clinicii de Obstetrică-Ginecologie „Dominic Stanca” din Cluj-Napoca, cel care a fost implicat încă de la începutul campaniei, și cel care prin consiliere religioasă încearcă în fiecare zi în cadrul spitalului să mai salveze o viață, ne-a declarat că forma de manifestare de astăzi este o conștientizare a celor care nu înțeleg că prin avort se ia o viață.

Pr. Ciprian Mișin

Prin acest protest încercăm să susținem o formă de normalitate. Este un protest de conștientizare a celor care nu cunosc probleme legate de avort, nu știu faptul că avortul este un păcat, nu știu că prin avort se ia o viață. Tot ce se întâmplă în aceste zile în Cluj-Napoca legat de aceste „40 de zile pentru viață” este un răspuns și o incercare de conștientizare a persoanelor care  ne văd în stradă vis-a-vis de problema avorturilor. Prin vizita Înaltpreasfințitului Părinte Andrei am primit putere și încurajare pentru a continua demersul nostru. Îi mulțumim că și-a rupt un moment din timpul prețios să fie, pentru câteva momente, alături de noi. Înaltpreasfinția sa, iată că, este încă o voce, cu autoritate, pentru cei care nu au posibilitatea să vorbească.

Participanții au împânzit trotuarul cu mesaje pro-viaţă, pentru ca acţiunea lor să fie şi mai vizibilă:  „Femeile au nevoie de ajutor, nu de avort”, „Merit să lupţi pentru mine”, „Paternitatea începe la concepţie”, „Fii o voce pentru cei fără voce”, „Fiecare făt este frumos, merită să trăiască”.

Bogdan Dincă, președintele A.S.C.O.R Cluj, prezent la manifestare ne-a declarat că singura formă de mărturisire pentru încetarea avorturilor viabilă în zilele noastre este protestul.

Particip aici deoarece cred că este singura formă de mărturisire pentru încetarea avorturilor, care mai rămâne viabilă în zilele noastre. Din multe încercări pe care le-am avut am realizat că nu este chiar un subiect de atenție pentru toată lumea. Mă bucur foarte mult că s-a ajuns la forma aceasta de mărturisire și de unire în același gând pentru încetarea avorturilor.

Un alt participant, Daniel Someșan, prezent la manifestare și purtând o pancardă cu îndemnul: Human rights begin when human life begins, ne-a spus că avortul nu este o vină strict feminină.

De multe ori bărbații sunt cei care împing femeia pe acest drum, incusiv prin faptul că nu o susțin sau o tratează cu nepăsare prin abandon. Deci avem o vină deopotrivă femeile și bărbații. Este o alegere pe care trebuie să ne-o asumăm.

Cadrul celor patruzeci de zile este preluat din numeroase exemple întâlnite de-a lungul istoriei biblice. În decursul a 12 ani, prin aceste campanii, au fost salvate peste 11.000 de vieți.

Cluj-Napoca, împreună cu alte trei orașe din țară — București, Gherla și Năsăud — se alătură și în această toamnă celei mai mari mișcări pro-viață, care are loc în mod simultan în 636 de orașe din lumea întreagă, în toate cele 50 de state americane, precum și în alte 23 de țări.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close