În Duminica a 12-a după Rusalii (a tânărului bogat), 4 septembrie 2022, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, împreună cu Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, s-au aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Ortodoxă Ariniș, din Țara Codrului, județul Maramureș, unde au binecuvântat capela de cimitir, au resfințit biserica parohiei, au săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, iar, la final, au binecuvântat bustul artistului plastic român Mihai Olos, ridicat în curtea Școlii Gimnaziale din localitatea Ariniș.

În cadrul Sfintei Liturghii, după citirea pericopei evanghelice, Părintele Mitropolit Andrei a rostit un cuvânt de învățătură, vorbindu-le celor prezenți despre preocupările spirituale ale tinerilor. Totodată, ierarhul le-a urat succes în noul an școlar tuturor copiilor, iar pe preotul paroh Mihai Donka l-a felicitat pentru activitatea administrativă și pastoral-misionară desfășurată în cadrul parohiei.

În cadrul Liturghiei au fost rostite rugăciuni de mulțumire, dar și de binecuvântare pentru dascăli și elevi.

Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de Grupul psaltic „Theologos” al Episcopiei Maramureşului şi Sătmarului, dirijat de arhid. Adrian Dobreanu, iar la chinonic au cântat pricesne o tânără şi corul parohiei, dirijat de Claudia Resmeriţă.

Preotul paroh Mihăiță Vlăduț Donka a fost hirotesit iconom stavrofor de către PS Episcop Iustin, pentru activitatea sa din Parohia Ariniş. Au mai primit distincţii Consiliul Parohial, prim-coratorul Gheorghe Mureşan, corul parohiei şi dirijoarea Claudia Resmeriţă, alături de alţi 12 binefăcători

Lucrările la biserica parohială au început în anul 2018, sub îndrumarea preotului paroh Mihăiță Vlăduț Donka, sprijinit de membrii Consiliului Parohial. Cheltuielile au fost suportate de credincioșii din Parohia Ariniș, Primăria și Consiliul Local Ariniș, precum și de alți binefăcători.

Mai multe fotografii AICI

Text și foto credit: Episcopia Maramureșului și Sătmarului / Facebook