În duminica a XXXI-a după Rusalii, a vindecării orbului din Ierihon, 2 decembrie 2018, Înaltpresfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca.

Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a fost înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, printre care exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului, arhim. Dumitru Cobzaru, vicarul administrativ al eparhiei, pr. Iustin Tira, inspectorul eparhial, pr. Vasile Nemeș, duhovnicul Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, arhim. Teofil Tia, pr. prof. Valer Bel, pr. lect. Răzvan Perșa, pr. Nicolae Popescu din Ucraina și ierom. Iosif Moldovan, slujitor al Catedralei.

După citirea pericopei evanghelice, Părintele Mitropolit a ținut un cuvânt de învățătură, intitulat „Rugăciune cu stăruință și cu credință”, în care a evidențiat faptul că: „Rugăciunile pe care i le facem lui Dumnezeu să le facem cu stăruință, cu credință, într-o stare de trezvie interioară”.

În cadrul Sfintei Liturghii, ierarhul a hirotonit întru preot pe diaconul Dan Alexandru Horvat, pe seama Parohiei Gheorgheni, Protopopiatul Cluj I.

La finalul slujbei, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a conferit Crucea Centenar „Mihai Vodă”, ordin instituit de Arhiepiscopia Clujului cu prilejul Centenarului Marii Uniri, ca semn de mulțumire și apreciere pentru slujirea necontenită, acum în an centenar, membrilor Permanenței Consiliului eparhial și slujitorilor Catedralei Mitropolitane: pr. Iustin Tira, vicarul administrativ, arhim. Dumitru Cobzaru, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului, pr. Vasile Nemeș, inspectorul eparhial, arhim. Benedict Vesa, secretarul eparhial și protos. Simeon Pintea, eclesiarhul Catedralei Mitropolitane, precum și Ordinul Centenar „Mihai Vodă” – Ec. dr. Sorin Câlea, consilierul economic și Liciniu Câmpean, consilierul misionar-social.

De asemenea, unul dintre slujitorii Catedralei Mitropolitane, ieromonahul Iosif Moldovan a fost hirotesit protosinghel.

Răspunsurile liturgice au fost date de Corul Catedralei Mitropolitane, dirijat de pr. prof. univ. dr. Vasile Stanciu, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca.

Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca – primul edificiu monumental în stil românesc după Marea Unire de la 1 decembrie 1918

Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca, cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, este unul dintre cele mai importante monumente de artă românească.

Construită în stil neobizantin, cu elemente româneşti, între anii 1923-1933, din iniţiativa şi sub supravegherea vrednicului de pomenire Episcopul Nicolae Ivan (1855-1936), acestei catedrale i s-a acordat, încă de la început, o importanţă naţională, ea fiind primul edificiu monumental în stil românesc după Marea Unire de la 1 decembrie 1918. La sfinţirea ei, în data de 5 noiembrie 1933, au fost de faţă patriarhul Miron Cristea, Regele Carol al II-lea, Marele Voievod Mihai, principele Nicolae, primul-ministru Alexandru Vaida-Voevod, membri ai guvernului şi mari demnitari ai Statului Român.

Astăzi, în fața catedralei mitropolitane, se găsesc statuile celor doi ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române, recent amplasate, a episcopului Nicolae Ivan, ctitorul catedralei și a mitropolitului Bartolomeu Anania, fondatorul Mitropoliei Clujului.

Text și foto: Darius Echim