Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, a vizitat miercuri, 11 martie 2020, Mănăstirea Putna, prima ctitorie a domnitorului Ștefan cel Mare. Înaltpreasfinția Sa a fost întâmpinat de starețul mănăstirii, arhimandritul Melchisedec Velnic, împreună cu câțiva viețuitori.

După ce s-a închinat la mormântul Sfântului Voievod Ștefan cel Mare și la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a rostit un scurt cuvânt de învățătură despre perioada postului:

„În stihira din lunea începutului Postului Mare ni se spune așa: să postim precum de bucate așa și de toată răutatea. Cu alte cuvinte, postul de mâncare fără postul de răutate nu prea are greutate. Postind și de una și de alta, adăugând participarea la slujbe, o bună spovedanie, o bună nevoință, ajungem, așa cum spune sfârșitul stihirei, să ne închinăm și Sfintei Învieri.”

Cine vine aici, de oriunde din România, vine ca pelerin la mormântul Sfântului Voievod Ștefan cel Mare, apărătorul creștinătății. Cu rugăciunile lui să avem o nevoință bună în acest Post Mare.”, a spus Mitropolitul Clujului.

Apoi, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei s-a închinat la moaștele Sfântului Ierarh Iacob Putneanul, Mitropolitul Moldovei, și ale ucenicilor săi, Cuvioșii Sila, Paisie și Natan, în paraclisul mănăstirii. La sfârșit, Părintele Mitropolit Andrei a vizitat muzeul mănăstirii.

Mai multe fotografii AICI

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Andrei al Clujului, Maramureșului și Sălajului a vizitat Mănăstirea Putna,…

Publicată de Mănăstirea Putna pe Miercuri, 11 martie 2020

Sursa și foto credit: Mănăstirea Putna