Mai mulți medici clujeni, implicați în lupta împotriva pandemiei de Coronavirus, au primit din partea Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, cea mai înaltă distincție a Mitropoliei.

Evenimentul a avut loc duminică seara, 20 decembrie 2020, în Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca, după slujba Vecerniei și a programului catehetic „O seară cu Domnul Hristos și cu Preasfânta Sa Maică”, în cadrul căruia Mitropolitul Andrei a ținut o cateheză pe tema „Hristos în Vechiul Testament și în scrierile autorilor antici”.

Astfel, pentru efortul depus în contextul măsurilor de combatere a pandemiei COVID-19, acum, la final de an, în semn de recunoștință și apreciere, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a acordat Crucea Transilvană, cea mai înaltă distincție a Mitropoliei Clujului, următoarelor persoane implicate în asistența medicală oferită bolnavilor de coronavirus din județul Cluj:

  • Mihai Moisescu-Goia – director executiv al Direcției de Sănătate Publică a județului Cluj;
  • Dorina Duma – directorul excutiv adjunct al Direcției de Sănătate Publică a județului Cluj;
  • Ioan Mureșan – managerul Spitalului Clinic de Boli Infecțioase din Cluj-Napoca;
  • Vasile Mureșan – managerul Spitalului de Pneumoftiziologie „Leon Daniello” din Cluj-Napoca;
  • Claudia Fekete-Nicorici – managerul Spitalului Clinic Municipal Cluj-Napoca;
  • Sanda Patrichi – managerul Spitalului Clinic de Recuperare din Cluj-Napoca.

Prin reprezentanții acestor instituții, Înaltpreasfinția Sa își manifestă respectul pentru toți medicii, asistenții medicali, precum și pentru personalul administrativ și auxiliar.

 

Concert de colinde, la Catedrala Mitropolitană

La finalul serii, în prezența Părintelui Mitropolit Andrei și a medicilor gratulați, a avut loc un concert de colinde susținut de Corul Catedralei Mitropolitane, dirijat de Sergiu Stanciu, și de Corul de cameră „Psalmodia Transylvanica” al Facultătii de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, dirijat de pr. prof. univ. dr. Vasile Stanciu.

Corul Catedralei a fost înființat în urmă cu aproape 100 de ani, la inițiativa Episcopului Nicolae Ivan.

Corul de Cameră „Psalmodia Transylvanica” este format din studenți și absolvenți ai Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, fiind înființat la începutul anilor 1990, de pr. prof. univ. dr. Vasile Stanciu, ca o continuitate a unei tradiţii lăsate de prof. dr. Vasile Petraşcu, cel ce punea bazele Corului bărbătesc al Episcopiei Clujului, în anul 1921. De-a lungul anilor, corul a susținut peste 300 de concerte ocazionate de diferite participări la reuniuni corale, festivaluri de muzică corală sau concursuri, atât în țară, cât și în străinătate.

Mai multe fotografii AICI

Text și foto: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close