Peste 1000 de credincioși au participat duminică, 18 iunie 2017, la slujba oficiată la Mănăstirea Telcișor-Buscatu, aflată sub ocrotirea Tuturor Sfinților. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei.

În cadrul slujbei, părintele Profirie Țanc, Starețul așezământului monahal, a fost hirotesit la rangul de protosinghel.

În cuvântul rostit la Duminica Sfinților Români, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului a explicat faptul că în toate neamurile, Dumnezeu a lăsat să fie sfinți. Cât despre țara noastră, Mitropolitul Clujului a evocat câteva personalități religioase cu viața sfântă, cum au fost Părinții Paisie Olaru, Ilie Cleopa sau Arsenie Papacioc.

Luna aceasta se împlinesc 20 de ani de la sfințirea bisericii mănăstirii de Mitropolitul Bartolomeu, notează site-ul Radio Renașterea.


Așezământul monahal din localitatea Telcișor Buscatu a fost inițial schit al mănăstirii Sfinții Apostoli Petru și Pavel din Țara Năsăudului. În anul 2008 a încetat să mai funcționeze deoarece a rămas fără monahi. Schitul a fost reînființat în 2011, iar din 2012 a primit statut de mănăstire.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close