Mănăstirea clujeana „Sfânta Treime” de la Soporul de Câmpie și-a sărbătorit astăzi hramul. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, în sobor de preoți și diaconi din care au făcut parte părinți consilieri și stareți sau duhovnici de mănăstiri.

Slujbele dedicate hramului mănăstirii au început încă din ajun, cu privegherea și au culmint  luni, 28 mai 2018, în ziua praznicului cu Sfânta Liturghie, oficiată de Mitropolitul Clujului.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Ierarhul le-a vorbit credincioșilor despre darurile Duhului Sfânt.

Așezământul monahal de la Soporul de Câmpie a luat ființă ca schit în urmă cu 25 de ani și are în prezent patru viețuitori. Un scurt istoric al mănăstirii ne prezintă Arhim. Dumitru Cobzaru, Exarh al Mănăstirilor de pe cuprinsul Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, primul stareț al așezământului monahal de aici.

Piatra de temelie a fost pusă de vrednicul de pomenire, Arhiepiscopul Teofil Herineanu iar biserica mănăstirii a fost sfințită în anul 2002. Starețul asezamantului monahal este Protos. Irineu Paneș.

foto: Dumitru Cucură