În ziua de prăznuire a celor doi mari Apostoli Petru și Pavel, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului a poposit în satul Parva din județul Bistrița-Năsăud, pentru a binecuvânta lucrările de la noua biserică parohială cu hramul „Nașterea Maicii Domnului”. Evenimentul a avut loc de la ora 15:00, la șapte ani de la punerea pietrei de temelie.

Cu această ocazie, Ierarhul a rostit un cuvânt de învățătură în care a evidențiat importanța bisericii într-o comunitate.

Dumnezeu cel Necuprins de cer și pământ totuși locuiește cu noi aici. Și avem credința că la orice slujbă, este prezent. În Biserică, El face ospăț mare și ne cheamă pe noi, pe copii Lui, și ne hrănește cu hrana cea mai importantă și scumpă: trupul și sângele Fiului Său. La orice Liturghie prescura și vinul se prefac în trupul și sângele Domnului.

Pentru activitatea pastorală și misionară din parohia Parva, preotul Florin Nalaț a fost ridicat la rangul de iconom stavrofor iar pentru a recompensa ajutorul acordat la ridicarea și înfrumusețarea locașului de cult mai multi ctitori ai bisericii au primit diplome si distincții: primarul localității și membrii consiliului parohial.

În prezent, locașul de cult construit în stil bizantin este pregătit pentru pictare.