Posturi clericale categoria numire:

  1. Preot paroh la Parohia Şoimeni, Protopopiatul Cluj I, 280 suflete, categoria a III-a. 2.  Preot paroh  la Parohia Baţa, filia Poienile Reteagului, Protopopiatul Beclean ,  481  suflete, categoria a II-a.
  2.  Preot paroh  la Parohia Stupini, Protopopiatul Beclean, 130 suflete, categoria a III-a.

Posturi clericale categoria examen:

 Preot paroh la parohia Şieu, filia Şoimuş, Protopopiatul Bistriţa 1300 suflete, categoria I.

  • Pentru posturile de la categoria examen se pot înscrie preoţii cu vechime de cinci ani.
  • Examenul se va desfășura după programa pentru parohiile de oraș.
  • Pentru interviu se pot înscrie preoţii cu vechime de cinci ani, precum şi tinerii licenţiaţi în teologie care au susţinut examenul de capacitate. Interviul va consta în susţinerea a trei probe orale: predică, cateheză şi liturgică.
  • Dosarele candidaţilor se vor depune la biroul Consilierului administrativ bisericesc până la data de 26 octombrie 2018.
Share This