Posturi clericale categoria examen:

  1. Preot paroh la Parohia Dej II, Protopopiatul Dej, 3.000 suflete, categoria I.
  2. Preot paroh la Parohia Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel Bistrița , Protopopiatul Bistrița, 1500 suflete, categoria I.

Posturi clericale categoria numire:

  1. Preot paroh la Parohia Frata, Protopopiatul Turda, 1050 suflete, categoria
  2. Preot paroh la Parohia Domneşti, filia  Neţeni, Protopopiatul Bistriţa, 600 suflete, categoria a II-a.

 

  • Pentru posturile de la categoria examen se pot înscrie preoţii cu vechime de cinci ani.
  • Examenul se va desfășura după programa pentru parohiile de oraș.
  • Pentru interviu se pot înscrie preoţii cu vechime de cinci ani, precum şi tinerii licenţiaţi în teologie care au susţinut examenul de capacitate. Interviul va consta în susţinerea a trei probe orale: predică, cateheză şi liturgică.
  • Dosarele candidaţilor se vor depune la biroul consilierului administrativ bisericesc până în data de 29 ianuarie 2021.
Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close