Cartea despre „Personalități ale centenarului Marii Uniri din 1918 în cimitirele clujene – ghid istoric”, scrisă de Ioan Ciorca şi Vasile Lechinţa, a fost lansată miercuri seara, 21 noiembrie 2018, de la ora 19:00, la Muzeul Mitropoliei Clujului, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului.

Pentru realizarea acestei cărți au fost cercetate – pe lângă Cimitirul Central din Cluj-Napoca –, necropola Mitropoliei, cimitirul Crișan, cimitirul militar Gheorgheni, cimitirele din Mănăștur (cimitirul Parohial, cimitirul Primăriei, precum și cimitirele private), cimitirul bisericii „Calvaria”, cimitirul Pomet, cimitirul Cordoș, cimitirul Bisericii Ortodoxe „din deal”, cele două cimitire din Someșeni, cimitirul din Feleacu, precum și cele patru cimitire evreiești din oraș, conform unui comunicat transmis de organizatori. Volumul a apărut la editura Ecou Transilvan.

Au rostit alocuțiuni Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, care a și prefațat cartea cu un cuvânt duhovnicesc, autorii: scriitorul Ioan Ciorca și istoricul-arhivist dr. Vasile Lechinţan, precum și directorul editurii Ecou Transilvan, Nadia Fărcaş și epigramistul Eugen Albu. De asemenea, au participat oameni de cultură, teologi, studenți și numeroși clujeni.

Moderatorul evenimentului a fost părintele Bogdan Ivanov, consilierul cultural al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului.

Au fost evocate personalități precum dr. Victor Papilian, luptător anticomunist, Emil Racoviță, Nicolae Drăganu, general Alexandru Hanzu, dr. Iulian Pop – primul primar român al Municipiului Cluj-Napoca, dr. Dominic Stanca, Teodor Burzo, Iuliu Hațieganu medic, dr. Romul Boilă – profesor universitar, Emil Isac – scriitor, Ștefan Meteș – istoric, Augustin Bena – compozitor, Gheorghe Dima, Ion Agârbiceanu – scriitor, dr. geolog Augustin Vancea, Traian Pop – profesor de drept penal al Universității clujene, Silviu Dragomir, Ioachim Crăciun – profesor universitar, Victor Onișor – profesor universitar, Valeriu Avram, Ion Bozdog, Ioan Ţelia, Manolache Ţigănaş – căpitan, Valentin Poruţiu, dr. Petru Meteş, Al. Ciura, Zaharia Boilă – ziarist și avocat, Iuliu Coroianu – memorandist și alții, ale căror morminte sunt în cimitirele din Cluj-Napoca. Totodată, au fost consemnați și ierarhii de vrednică amintire: episcopul Nicolae Ivan, arhiepiscopul Teofil Herineanu și mitropolitul Bartolomeu Anania, care își dorm somnul de veci în necropola ierarhilor de la subsolul Catedralei Mitropolitane.

În cadrul serii, a avut loc și un moment artistic, susținut de Camelia Hodiș – chitară și Mădălina Neamț-Jilovan – pian.

Evenimentul se înscrie în seria Serilor culturale ale Muzeului Mitropoliei Clujului, organizate în fiecare lună și este pus sub egida manifestărilor dedicate Centenarului Marii Uniri de la 1 decembrie 1918.

Text și foto: Darius Echim