Joi, 11 octombrie 2018, credincioșii din Țara Năsăudului și-au serbat protoiereul, la împlinirea celor 30 de ani de slujire, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a numeroși preoți și oameni de cultură.

Evenimentul a debutat la ora 10:00 cu o slujbă de Te Deum, săvârșită în biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din Năsăud. La final, IPS Andrei i-a acordat părintelui protopop Ioan Dâmbu „Ordinul Mihai Vodă” pentru clerici.

 

 

De la ora 10:30, în Sala de conferinţe a oficiului protoieresc, preoții din protopopiatul Năsăud au participat la conferința preoțească de toamnă. Cu această ocazie, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură. De asemenea, pr. lect. univ. dr. Răzvan Perșa de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca a ținut o prelegere despre „Biserica în fața societății moderne. Strategia misionară a bisericii după Referendum”, tema abordată făcând parte din contextul anului omagial al unității de neam și de credință.

După ședința de lucru, de la ora 12:00 a avut loc lansarea volumului omagial „30 de ani «un nou început›› In honorem Protopop Ioan Dâmbu”, la împlinirea a trei decenii de slujire ca protoiereu al Ţării Năsăudului.

La festivitatea de lansare a cărţii au luat cuvântul Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei, teologul Radu Preda, directorul Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului şi Memoria Exilului Românesc, pr. Iustin Tira, vicarul administrativ al eparhiei, pr. conf. univ. dr. Ioan Bizău, directorul Radio Renașterea și domnul Emil Radu Moldovan, președintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud.

 

Evenimentul a fost moderat de pr. Ioan Pintea, directorul Bibliotecii Judeţene „George Coşbuc” Bistriţa-Năsăud. La acest moment festiv au participat toți preoții protopopiatului Năsăud, autoritățile locale și județene, oameni de cultură, prieteni și apropiați.

 

 

Volumul omagial dedicat părintelui protopop Ioan Dâmbu, tipărit cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Andrei, la Editura Renaşterea a Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului şi Clujului, este coordonat de pr. Paul Gavriloaie, secretar al Protopopiatului Năsăud şi pr. Georgică Cira, contabil în cadrul aceleiaşi instituţii.

 

 

Lucrarea omagială adună reperele biografice ale protopopului Ioan Dâmbu, cuvinte de binecuvântare şi apreciere, evocări sau mărturii ale unor ierarhi de seamă ai Bisericii noastre Strămoşeşti: Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului; ale unor cunoscuţi oameni de cultură ai neamului nostru românesc: Academicianul Ioan-Aurel Pop, sociologul Vasile Sebastian Dâncu, Teodor Baconschi; ale unor preoţi, profesori şi prieteni apropiaţi ai părintelului protopop. Ultima secţiune a volumului reprezintă o addenda şi cuprinde gânduri şi mărturii ale părintelui protopop Ioan Dâmbu, însoţite de o serie de fotografii din arhiva personală.

La ceas aniversar, preotul şi omul Ioan Dâmbu este omagiat în pagini de carte, o carte al cărei titlu, „30 de ani «un nou început››”, este propria sa reflexie asupra unei vieţi pusă în slujba lui Dumnezeu şi a Bisericii. Nimic nu poate sintetiza mai bine misiunea protopopului Ioan Dâmbu decât însemnarea editorilor din argumentul lucrării: „În cei trezeci de ani a îndrumat preoţii nu numai prin exigenţă şi rigoare, cât mai ales prin înţelegere şi bunătate, dovadă fiind aprecierea elogioasă şi unanimă a preoţilor, şi mai ales a credincioşilor din întreg protopopiatul, şi nu numai”.

Evenimentul cultural de la Năsăud a fost organizat de Protopopiatul Ortodox Român Năsăud, în colaborare cu Biblioteca Judeţeană „George Coşbuc” Bistriţa-Năsăud, sub egida anului Centenar al Marii Uniri.

Photo Credit: Darius Echim

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close