În perioada 12-14 octombrie 2018, la Beclean, în cadrul Conferinței Internaţionale „Educaţie, religie, familie în societatea contemporană”, preoți și profesori universitari din țară și străinătate discută despre provocările și perspectivele educației în era globalizării, importanța educației religioase, precum și valorile și prioritățile familiei de azi. Conferința este organizată de Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei, Departamentul de Ştiinţe ale Educaţiei, în parteneriat cu Mitropolia Clujului, Maramureşului şi Sălajului, Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului și Protopopiatul Ortodox Beclean.

Deschiderea oficială a manifestării a avut loc vineri, de la ora 14:00, la Biserica Ortodoxă „Sfântul Apostol Andrei” din Beclean, fiind precedată de o slujbă de Te Deum, oficiată în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului.

 

De asemenea, la eveniment au participat peste 200 de persoane, preoți, teologi, profesori, specialişti din domeniul educației, autăritățile locale și județene, printre care preşedintele Senatului Universității Babeș-Bolyai, pr. prof. univ. dr. Ioan Chirilă, decanul Facultății de Psihologie, prof. univ. dr. Adrian Opre, consilierul cultural al eparhiei, pr. Bogdan Ivanov, preşedintele Consiliului Judeţean Bistrița-Năsăud, Emil Radu Moldovan, primarul oraşului Beclean, Nicolae Moldovan și coordonatorii evenimentului: protopopul de Beclean, Vincențiu Doru Zinveliu, prof. univ. dr. habil. Ion Albulescu, prof. univ. dr. habil. Cristian Stan, lect. univ. dr. Adriana Denisa Manea, toți cadre universitare ale Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca.

 

A urmat o primă sesiune festivă, în care IPS Andrei, Arhiepiscopul şi Mitropolitul Clujului, a vorbit despre familie, educație și credința care ne duce la mântuire, într-o încercare de întoarcere la normalitate. Au avut loc, apoi, o serie de prelegeri și alocuțiuni din partea gazdelor evenimentului și a reprezentanților instituțiilor implicate în organizarea conferinței.

 

Participanții conferinței au avut parte și de un scurt moment artistic, susținut de Corala „Osana” a preoților din protopopiatele Bistrița și Beclean, coordonați de pr. Cristian Dragoş.

În zilele următoare, la conferință vor participa peste 450 de invitați din țară și din străinătate, printre care cercetători, cadre didactice universitare şi din învăţământul preuniversitar, doctoranzi, studenţi, înalţi prelaţi şi slujitori ai bisericii, oficiali reprezentanți ai instituțiilor statului, ai organizațiilor guvernamentale și nonguvernamentale. Lucrările CIERFSC urmează să fie publicate în volum Proceedings, BDI.

Aflată la cea de-a II-a ediție, conferinţa își propune să ofere oportunități specialiștilor în educație, mediilor academice și preuniversitare, cercetătorilor și studenților de a dezbate și împărtăși opinii, idei, rezultate ale cercetărilor din educație, religie și familie în societatea contemporană.

În același timp, conferința are drept obiectiv conjugarea eforturilor instituțiilor reprezentative responsabile de realizare a educației de calitate, în evidențierea și prețuirea valorilor culturale românești în an centenar, manifestarea fiind dedicată sărbătoririi Marii Uniri din 1918.

Photo Credit: Darius Echim

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close