În Biserica Ortodoxă a fost oficiată miercuri, 1 martie 2017, prima Sfântă Liturghie a Darurilor înainte sfințite din acest an, liturghie specifică numai Postului Mare. Înaltpreasfințitul Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, profesori ai Școlilor teologice clujene, a oficiat Sfânta Liturghie a Darurilor înainte sfințite în Capela Facultății de Teologie Ortodoxă. Slujba, la care au participat studenții teologi dar și credincioși din oraș, a avut loc după-masa, iar în cadrul ei a fost hirotonit întru ierodiacon  monahul Luca de la Mănăstirea Nicula.

Răspunsurile liturgice au fost date de Corul Facultății de Teologie Ortodoxă, dirijat de arhid. Daniel Mocanu.

În cuvântul de învățătură ierarhul a vorbit despre Postul mare ca perioadă de antrenament spiritual.