În Duminica a 13-a după Rusalii (a lucrătorilor celor răi), 6 septembrie 2020, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a oficiat Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, la Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca.

După citirea pericopei evanghelice, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a rostit un cuvânt de învățătură, intitulat „Ingratitudinea noastră față de Dumnezeu”. De asemenea, ierarhul a arătat că, în orice vreme, românii trebuie să rămână aproape de Biserică și de spiritualitatea ortodoxă.

„Trebuie să fim recunoscători în tot momentul față de Bunul Dumnezeu, față de Mântuitorul nostru Iisus Hristos, Care ne-a răscumpărat. Ingratitudinea pe care au avut-o lucrătorii cei răi, în parabola evanghelică de astăzi, n-ar trebui să ne caracterizeze pe noi. Și tot poporul nostru, așa cum în 1989, când a căzut comunismul, dădea slavă lui Dumnezeu, ar trebui să rămână aproape de Biserică și de spiritualitatea ortodoxă”, a spus Înaltpreasfinția Sa, în omilia rostită.

În cadrul slujbei, Mitropolitul Andrei a hirotonit întru preot pe diaconul Ciprian Bugnariu, pe seama Parohiei misionare Bonțida-Șator, Protopopiatul Gherla.

De asemenea, s-a rugat pentru cei bolnavi, pentru personalul medical și pentru toți cei aflați în slujba aproapelui, precum și pentru elevii care urmează să înceapă școala.

Răspunsurile liturgice au fost date de Corul Catedralei Mitropolitane, dirijat de Sergiu Stanciu, de la Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca.

Slujba a fost oficiată în fața Catedralei din Piața Avram Iancu, în prezența a numeroși clujeni, cu respectarea îndrumărilor bisericești și a regulilor impuse de autorităţi în perioada stării de alertă, ca urmare a măsurilor de prevenție şi limitare a răspândirii coronavirusului.

Mai multe fotografii AICI

Publicată de Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului pe Duminică, 6 septembrie 2020

Text și foto: Darius Echim / Mitropolia Clujului