În Duminica Ortodoxiei Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului a oficiat Sfânta Liturghie în biserica parohiei Sfântul Mare Mucenic Dimitrie din localitatea Șieu-Sfântu, din Protopopiatul Beclean.

În cuvântul de învătătură rostit cu această ocazie, Părintele Mitropolit a vorbit despre sărbătoarea onomastică a bisericii, despre cinstirea icoanelor și despre încercările prin care a trecut biserica – biruind de fiecare data. Cuvântul de învățătură l-a intitulat: Mirajul ortodoxiei. Apoi a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod al BOR.

Pentru activitatea desfășurată Parohul comunității, pr. Adrian Datu, a fost ridicat la rangul de sachelar, cu dreptul de a purta brâu albastru iar membrilor consiliului parochial și sătenilor care l-au sprijinit în renovarea casei parohiale, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit le-a oferit Diplome de aleasă cinstire.

foto: Darius Echim

Din aceeași categorie

Share This