În Duminica Ortodoxiei Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului a oficiat Sfânta Liturghie în biserica parohiei Sfântul Mare Mucenic Dimitrie din localitatea Șieu-Sfântu, din Protopopiatul Beclean.

În cuvântul de învătătură rostit cu această ocazie, Părintele Mitropolit a vorbit despre sărbătoarea onomastică a bisericii, despre cinstirea icoanelor și despre încercările prin care a trecut biserica – biruind de fiecare data. Cuvântul de învățătură l-a intitulat: Mirajul ortodoxiei. Apoi a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod al BOR.

Pentru activitatea desfășurată Parohul comunității, pr. Adrian Datu, a fost ridicat la rangul de sachelar, cu dreptul de a purta brâu albastru iar membrilor consiliului parochial și sătenilor care l-au sprijinit în renovarea casei parohiale, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit le-a oferit Diplome de aleasă cinstire.

foto: Darius Echim

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close