În duminica dinaintea Nașterii Domnului, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului a oficiat Sfânta Liturghie în cartierul clujean Dâmbu Rotund.

Biserica parohiei „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” a fost plină de credincioșii care au ales să își înceapă Ajunul Crăciunului în rugăciune.

După citirea pericopei evanghelice, Înaltpreasfinția Sa le-a vorbit despre perioada specială de așteptare în care se găsesc credincioșii, așteptarea Nașterii Fiului Lui Dumnezeu.

După slujbă, Ierarhul a oficiat și slujba de Sfeștanie la noua casă parohială. La această parohie slujesc Protopopul de Cluj II Pr. Alexandru Ciui și Pr. Mihai Pop.

Organizarea Parohiei Ortodoxe ,,Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” din cartierul Dâmbul Rotund, a început în anul 1932. După ce timp de 7 ani slujbele religioase s-au ținut într-o casă, în anul 1939, sub îndrumarea preotului Gavril Relea, cele 37 de familii de credincioși au început construirea unei biserici. Din cauza vitregiilor vremii Biserica a fost edificată pe durata mai multor decenii, finalizându-se în anul 1970. A sfințită în data de 14 august a aceluiași an, de către episcopul Teofil Herineanu.

Înmulțirea numărului de credincioși din cartier a făcut necesară extinderea bisericii. Astfel, în anul 1992 au început lucrările de modificare prin demolarea parțială a bisericii existente și redimensionarea fundației pentru zidirea unei biserici mai mari. Noua biserică a fost sfințită în anul 1998 de către arhiepiscopul Clujului de atunci, vrednicul de pomenire Bartolomeu Anania, preot paroh fiind Nicolae Opriș.