La Mănăstirea Scărișoara Nouă a fost oficiată sâmbătă, 23 iunie, slujba de ipopsifiere a arhim. Timotei Bel, Arhiereu vicar ales al Episcopiei Maramureşului şi Sătmarului.

Prin această rânduială, noul arhiereu vicar ales de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a fost anunțat și chemat oficial la treapta de episcop.

Slujba de ipopsifiere a fost condusă de Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului.

Foto credit: Episcopia Maramureştului şi Sătmarului