În cadrul serilor culturale, Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului organizează joi, 17 martie 2022, la Muzeul Mitropoliei Clujului, aflat la demisolul Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca, începând cu ora 19.00, un eveniment cultural în cadrul căruia va fi evocat Mitropolitul Bartolomeu Anania și va fi lansată o carte.

„Evenimentul își propune aducerea în actualitate a personalității marcante a ierarhului cărturar Bartolomeu Anania, deopotrivă slujitor al Bisericii și om de cultură, dar și evocarea părintelui academician Ioan Lupaș, omul care s-a dăruit Bisericii, învățământului și țării”, conform părintelui Cornel Coprean, consilier cultural al Arhiepiscopiei Clujului.

Cu acest prilej, vor lua cuvântul:

• Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului;
  • Pr. prof. univ. dr. Alexandru Moraru, autorul volumului Academicianul Ioan Lupaș și Ortodoxia românească. Atitudini, apărut la Editura Renașterea;
  • Prof. univ. dr. Ioan Bolovan, membru corespondent al Academiei Române și director al Institutului de Istorie „George Barițiu” al Academiei Române – Filiala Cluj-Napoca;
  • Pr. prof. univ. dr. Ioan Chirilă, cadru universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca;
  • Prof. univ. dr. Șerban Turcuș, cadru universitar la Facultatea de Istorie și Filosofie din Cluj-Napoca.

Sesiunea comemorativă și evenimentul editorial vor fi completate cu un recital muzical de pian, susținut de Maria Taloș, elevă a Liceului deMuzică „Sigismund Toduță” din Cluj-Napoca.