Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sătmarului a slujit Sfânta Liturghie în Catedrala Ortodoxă din Madrid, Spania având alături în slujire 14 erarhi ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

Ierarhul clujean a fost delegatul Patriarhului României pentru a oficia slujba hirotoniei întru arhiereu a arhimandritului Teofil Roman, episcop vicar ales al Episcopiei Spaniei şi Portugaliei și va purta titulatura Preasfințitul Părinte Teofil de Iberia.

Alături de Mitropolitul Clujului au concelebrat:

 • Înaltpreasfinţitul Părinte Policarp, Mitropolitul Ortodox Grec al Spaniei şi Portugaliei,
 • Înaltpreasfinţitul Părinte Iosif, Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale și Meridionale,
 • Înaltpreasfinţitul Părinte Serafim, Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord,
 • Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,
 • Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor,
 • Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei,
 • Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureşului şi Sătmarului,
 • Preasfințitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii,
 • Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei,
 • Preasfinţitul Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Italiei,
 • Preasfințitul Părinte Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei,
 • Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei,
 • Preasfințitul Părinte Marc Nemțeanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale.
 • Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului.

ÎPS Andrei: „Să vă aducă Domnul pe toţi acasă în România”

Predica din cadrul Liturghiei a fost rostită de IPS Andrei al Clujului. Ierarhul şi-a fundamentat omilia pe cuvântul scripturistic:

Nu voi M-aţi ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi şi v-am rânduit să mergeţi şi roadă să aduceţi, şi roada voastră să rămână, ca Tatăl să vă dea orice-I veţi cere în numele Meu. (Ioan 15, 16)

El a subliniat importanţa misiunii arhiereşti şi a evidenţiat rodnica slujire a Preasfinţitului Părinte Timotei de la înfiinţarea Eparhiei Spaniei şi Portugaliei, acesta fiind primul ierarh al episcopiei.

S-a adresat, de asemenea, credincioşilor aflaţi în diaspora cărora le-a spus: „Adaug rugăciunea să vă aducă Domnul pe toţi acasă în România”.

Ierarhul a apreciat activitatea desfăşurată de Preasfinţitul Părinte Teofil de Iberia în timpul ascultării din Mitropolia Clujului şi l-a îndemnat să continue lucrarea în noua misiune care i-a fost încredinţată ca arhiereu Vicar al Spaniei şi Portugaliei.

Primeşte toiagul acesta, ca să păstoreşti turma lui Hristos cea încredinţată ţie

La finalul Liturghiei, IPS Andrei a dat citire actului patriarhal de confirmare a alegerii arhim. Teofil Roman ca Arhiereu Vicar al Eparhiei Spaniei şi Portugaliei, apoi a înmânat noului ierarh însemnele episcopale: crucea pectorală şi engolpionul.

Mantia arhierească şi cârja i-au fost oferite de IPS Iosif.

Primeşte toiagul acesta, ca să păstoreşti turma lui Hristos cea încredinţată ţie; şi celor ascultători să fie de la tine toiag de reazem şi întărire, iar pentru cei neascultători şi nestatornici să-l întrebuinţezi pe el ca toiag de deşteptare, toiag de certare, i-a spus Înaltpreasfinţia Sa.

ÎPS Andrei a oferit Preasfinţiei Sale o cruce de binecuvântare din partea Patriarhului Daniel, apoi PS Teofil de Iberia a binecuvântat poporul în noua sa demnitate.

În cuvântul rostit, Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale şi Meridionale, a vorbit despre românii aflaţi în Spania şi Portugalia, peste un milion la număr, şi a caracterizat viaţa pastorală din acele meleaguri drept una dinamică, fapt care se datorează atât clerului, cât şi credincioşilor.

Credincioşii fiind pe meleaguri străine au o sensibilitate mai mare în ceea ce priveşte credinţa şi tradiţiile cu care au venit de acasă”, a remarcat ierarhul.

De asemenea, el a semnalat că „Biserica este ca o oază duhovnicească unde ne adăpăm dorul de Dumnezeu şi dorul de locurile din care venim fiecare”.

Înaltpreasfinţitul Părinte Iosif i-a spus noului arhiereu:

Rugăm pe Bunul Dumnezeu să te binecuvinteze, să îţi dea putere şi să îşi întărească credinţa şi convigerea că porţi pe umerii tăi jugul pe care l-ai primit de la Hristos.

Cuvântul PS Teofil de Iberia

În cuvântul rostit cu prilejul hirotoniei, PS Teofil de Iberia a spus că „nu este vorba de o înălţare în rang, ci este vorba de o înălţare pe cruce” , deoarece „slujire arhierească înseamnă a-l urma pe Hristos”.

„Sunt încredinţat că nu pentru dreptăţile mele m-a ales Domnul să primesc această mare şi sfântă misiune, ci pentru credinţa şi rugăciunea Bisericii sale care I se roagă neîncetat să scoată lucrători la secerişul Său”, a spus PS Teofil.

În continuare a luat cuvântul PS Timotei al Spaniei şi Portugaliei.

La eveniment au participat oficialităţi din Spania şi România, dar şi numeroşi credincioşi din ţară şi diaspora.

PS Teofil de Iberia a fost ales arhiereu vicar Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, cu 45 voturi, în şedinţa Sfântului Sinod din 15 februarie 2018. El este al doilea Episcop vicar al Spaniei şi Portugaliei, în această demnitate fiind hirotonit PS Ignatie, actualul Episcop al Huşilor,  în 11 decembrie 2011 la Catedrala Mitropolitană Sfinţii Arhangheli Mihail, Gavriil şi Rafail din Paris, Franţa.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close