În ziua pomenirii Sfântului Iustin Martirul și Filosoful, sâmbătă, 1 iunie 2024, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, a slujit în Parohia „Sfântul Iustin Martirul și Filosoful” din Cluj-Napoca.

Cu prilejul hramului, de la ora 10:00, Părintele Episcop-vicar Benedict, înconjurat de un sobor de clerici, a săvârșit Sfânta Liturghie în paraclisul de la demisolul imobilului de pe strada Zăvoiului, nr. 5, amenajat provizoriu pentru slujire până când se va construi biserica parohială.

Din sobor au făcut parte: fostul vicar administrativ al Arhiepiscopiei Clujului – preotul Iustin Tira, protopopul de Cluj II – preotul Alexandru Constantin Ciui, inspectorul de religie al județului Cluj – preotul Marian Sidon, secretarul de cabinet al ierarhului – arhidiaconul Sergiu-Iustin Pop, duhovnicul Mănăstirii „Sfânta Elisabeta” din Cluj-Napoca – ieromonahul Paisie Borza, preotul paroh Sorin-Neculai Marciuc, precum și alți preoți invitați.

După citirea pericopei evanghelice, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul a rostit un cuvânt de învățătură pe tema „Adevărul copiilor”.

 

Răspunsurile liturgice au fost date de grupul vocal „Synavlia” din Cluj-Napoca.

În cadrul Liturghiei, cu prilejul Zilei Internaționale a Copilului, ierarhul a rostit o ectenie specială pentru copii, cerând de la Dumnezeu binecuvântări cerești și luminarea minții. De asemenea, la finalul slujbei, Preasfinția Sa i-a felicitat pe toți copiii prezenți și, din partea parohiei, le-a oferit daruri. Totodată, l-a felicitat pe părintele vicar Iustin Tira, precum și pe arhidiaconul Sergiu Iustin Pop, cu prilejul cinstirii ocrotitorului spiritual.

Părintele paroh Sorin Marciuc a mulțumit Preasfinției Sale pentru prezența la hram, dar și pentru binecuvântarea arhierească oferită comunității parohiale.

Tot astăzi, de la ora 16:00, în grădina parohială a avut loc cea de-a patra ediție a evenimentului de socializare, joacă și informare pentru părinți și copii „De 1 iunie, fii vesel și informat!”, organizat de parohie în colaborare cu ȘtiriMed. Au avut loc jocuri, ateliere și diverse activități pentru copii, iar părinții au participat la conferințele ȘtiriMed, acestea fiind susținute de specialiști în sănătate și educație.

Scurt istoric

Parohia „Sfântul Iustin Martirul și Filosoful” a fost înființată în anul 2017, pentru creștinii din noile cartierele clujene Becaș și Borhanci, fiind păstorită de preotul Sorin-Neculai Marciuc. Este singura din Arhiepiscopia Clujului închinată marelui apologet din secolul al II-lea, care, cu prețul vieții, a apărat creștinismul în fața autorităților romane.

În prezent, slujbele se oficiază într-un paraclis amenajat provizoriu, la demisolul imobilului de pe strada Zăvoiului, nr. 5, până la construirea bisericii parohiale. Tot aici se păstrează și un fragment din moaștele sfântului ocrotitor.

Lăcașul de cult va fi construit pe strada Antonio Gaudi, nr. 56, piatra de temelie fiind pusă în anul 2017, de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Foto credit: Ionuț Chifa / Mitropolia Clujului

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close