Praznicul Nașterii Maicii Domnului a fost încununat la Mănăstirea de maici din localitatea bistrițeană Piatra Fântânele de prezența Mitropolitului Clujului, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei. În ajunul sărbătorii ierarhul a oficiat slujba privegherii, iar vineri dimineața Sfânta Liturghie.

După citirea pericopei evanghelice, Înaltpreasfinția Sa le-a adresat celor peste 3000 de credincioși prezenți un cuvânt de învățătură, prin care i-a îndemnat să ia aminte la felul în care a fost crescută și educată Maica Domnului, și să îi urmeze examplul în educarea și creșterea copiilor lor. Folosindu-se de îndemnul Psalmistului David din psalmul 126, care zice: „fericit este cel care își umple casa de copii”, i-a îndemnat să își întemeieze familii puternice și numeroase. Ierarhul a subliniat că pentru a educa un copil, trei factori sunt importanți: Familia, Biserica și Școala.

Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” de la Piatra Fântânele este aşezată la cota 1.200, în Pasul Tihuţa. Aflat la graniţa dintre Transilvania şi Moldova, aşezământul monahal este frecventat de mulţime de credincioşi din ambele regiuni, cărora li se adaugă numărul mare de turişti care tranzitează zona. Biserica mănăstirii a fost construită în 1928, prin aprobarea înfiinţării unei mănăstiri de călugări. A funcţionat ca mănăstire de călugări până în anul 1960, când, prin decret, a devenit parohie a satului. La iniţiativa vrednicului de pomenire Mitropolitul Bartolomeu, în 11 aprilie 1995 s-a reînfiinţat mănăstirea ca mănăstire de maici.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close