În a doua zi de Rusalii, când Biserica Ortodoxă sărbătorește Sfânta Treime, așezământul monahal din localitatea Soporul de Câmpie și-a sărbătorit hramul. Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, în cuvântul de învățătură, a explicat credincioșilor dogma Sfintei Treimi precizând că noi creștinii credem într-un Singur Dumnezeu, unul în ființă dar întreit în persoane: Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt.

Până la întruparea Domnului Iisus Hristos, învățătura despre Sfânta Treime adică învățătura că există un singur Dumnezeu în ființă dar întreit în persoane, a fost descoperită doar în chip umbros, pentru că lumea antică, inclusiv evreii, erau tentați înspre politeism, și atunci ei au știut doar de un singur Dumnezeu. Însă nu le era foarte limpede că el este întreit în persoane: Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt. Și am zis că totuși în mod umbros lucrul acesta le-a fost descoperit. Citim în Cartea Facerii, capitolul 18, versetul 1 – 5 cum Patriarhul Avraam, părintele poporului ales, într-o anume zi a primit în curtea sa vizita Preasfintei Treimi: Apoi Domnul S-a arătat iarăşi lui Avraam la stejarul Mamvri, într-o zi pe la amiază, când şedea el în uşa cortului său. Atunci ridicându-şi ochii săi, a privit şi iată trei Oameni stăteau înaintea lui; şi cum l-a văzut, a alergat din pragul cortului său în întâmpinarea Lor şi s-a închinat până la pământ. Apoi a zis: „Doamne, de am aflat har înaintea Ta, nu ocoli pe robul Tău! Vedeți, erau trei Oameni iar el li s-a adresat ca unui singur, Doamne, Se va aduce apă să Vă spălaţi picioarele şi să Vă odihniţi sub acest copac. Şi voi aduce pâine şi veţi mânca, apoi Vă veţi duce în drumul Vostru, întrucât treceţi pe la robul Vostru!” Zis-au Aceia: „Fă, precum ai spus!”. 

Totodată, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei le-a explicat tuturor celor prezenți că reprezentarea iconografică corectă a sărbătorii, cea care corespunde învățăturii Bisericii, este cea pictată de Sfântul Andrei Rubliov.

Inspirându-se din această întâlnire a patriarhului Avraam cu Preasfânta Treime, cea mai frumoasă icoană a Preasfintei Treimi a făcut-o Rubliov și ea îi închipuie pe cei trei îngeri la stejarul Mamvri. Aceasta este icoana corectă. Pentru că, pe bună dreptate spun teologii, că pe Tatăl Cel Ceresc nimeni nu L-a văzut, Fiul s-a descoperit, S-a întrupat, și poate fi reprezentat în icoană, dar pe Tatăl Cel Ceresc nimeni nu l-a văzut. Și atunci reprezentarea corectă a Sfintei Treimi aceasta este!

Răspunsurile liturgice au fost date de tinerii din Asociația Turda Tin și Asociația Tinerilor Creștini Ortodocși Turda, dirijați de Pr. Sebastian Zăhan.

Starețul obștii monahale, Protos. Irineu Paneș, a mulțumit atât ierarhului pentru prezență și pentru purtarea de grijă pe care o are față de Mănăstire cât și ctitorilor, invitaților și obștii monahale pe care o are în grijă.

La finalul slujbei, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a oferit distincția „Crucea Transilvană” domnului Adrian Sbârci, un antreprenor bistrițean care a ajutat financiar mănăstirea în repetate rânduri.

Foto: Marius Romilă

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close