Arhiepiscopia Clujului, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, propune expoziția outdoor „Arhiepiscopia Ortodoxă a Vadului, Feleacului și Clujului – sub cupola Centenarului (1921-2021). Biserică – Punți – Comunitate”, ce poate fi vizitată în perioada 1-30 octombrie 2022, în mod gratuit, la „Tunelul Timpului” aflat pe Bulevardul Eroilor din Cluj-Napoca.

Expoziția este derulată de Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului în colaborare cu Institutul de Istorie „George Barițiu” al Academiei Române, filiala Cluj-Napoca și cu Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei, în contextul în care Eparhia Ortodoxă a Vadului, Feleacului și Clujului a aniversat, de curând, un secol de la reînfiinţarea ei, respectiv 100 de ani de la instalarea întru Episcop a lui Nicolae Ivan la Biserica din Deal.

Prin intermediul expoziției aniversare am căutat să punem în valoare rolul major pe care Eparhia clujeană l-a jucat de-a lungul timpului în viaţa culturală şi spirituală a românilor. Unirea Transilvaniei cu România, la 1 Decembrie 1918, a deschis noi perspective pentru românii din provincie, dar şi pentru situaţia Bisericii Ortodoxe în general şi din oraşul Cluj, în special. Aceste transformări multiple, care au survenit în viaţa comunităţii, au fost foarte vizibile, iar în reuşita lor Eparhia Vadului, Feleacului şi Clujului, reînființată în 1921 pe temeliile vechilor Eparhii ștefaniene de la Feleac și Vad, și condusă de vrednicul de pomenire episcop Nicolae Ivan, a deţinut un rol definitoriu. Datorită priceperii primului ei episcop s-au deschis școli, biserici, mănăstiri, fundații, s-au publicat cărți și reviste, reușindu-se astfel consolidarea unor strânse relații cu cele mai importante instituții emblemă ale țării: Casa Regală, Academia Română, Guvernul, Universitatea etc.

Expoziția își propune să prezinte publicului diverse aspecte din viaţa Ortodoxiei de pe meleaguri transilvănene, comori culturale, slujitori vrednici la altar, biserici de tradiţie, dar şi proiecte importante graţie cărora Mitropolia Clujului, Maramureşului și Sălajului a construit punţi trainice în comunitatea locală şi naţională deopotrivă.

De asemenea, cele 40 de planşe expuse evidențiază importanţa patrimoniului cultural al Eparhiei, activitatea misionară derulată în timp datorită implicării unor nume consacrate din viaţa bisericii și a mediului universitar-academic, care reprezintă şi astăzi repere morale şi spirituale pentru viaţa creştină de pretutindeni.

Nu în ultimul rând, în planșe pot fi surprinse aspecte privitoare la momentele importante din viața Eparhiei, dar și cronologia, biografia și activitatea misionar-pastorală, culturală, social-filantropică și ecumenică a ierarhilor care au condus destinele Eparhiei Clujului în cei 100 de ani de la reînvierea ei.

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Clujului

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close