Un nou an universitar a debutat la Cluj-Napoca luni, 3 octombrie 2016 cu festivitatea de deschidere, unde studenții, mai vechi și mai noi, s-au întâlnit cu profesorii lor.

La Facultatea de Teologie Ortodoxăa Universității Babeș-Bolyai, anul universitar a început cu Sfânta Liturghie, oficiatăîn capela facultății, cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae”, de către decanul instituției, Pr. Prof. Univ. Dr. Vasile Stanciu alături de ceilalți preoți profesori.

„Facultatea fără studenți este pustie. Ați venit să îi dați viață”

Cu acest prilej, decanul Facultății de Teologie, pr. Vasile Stanciu le-a adresat studenților câteva cuvinte urându-le bun venit în noul an și succes în activitatea științifică ce îi așteaptă:

13Orice început de an universitar este de fapt un început în viața și în activitatea noastră,iar când Bunul Dumnezeu ne oferă acest început înseamnă că El, de fapt, ne oferă și un mare dar, o mare oportunitate pentru a pune un nou început bun în viața și activitatea noastră. Să știți că ne-a fost dor de voi. Facultatea fără studenți este pustie. Ați venit ca să îi dați viață și împreună cu noi să formăm o familie în care să ne putem împărtăși bucuriile și necazurile, și ca în orice familie, să ne putem dărui unul pentru celălalt.

„Ați venit la Facultatea de Teologie să studiați, dar studiul să fie însoțit și de experiență”

La Sfânta Liturghie cuvântul de învățătură a fost rostit de secretarul eparhial, Protos. Dr. Benedict Vesa, asistent universitar în cadrul Catedrei de Spiritualitate Ortodoxă. Părintele  i-a îndemnat ca pe lângă acumularea de cunoștințe teoretice să aibă și o legătură personală cu Dumnezeu, care îi va ajuta să-și desăvârșească parcursul profesional și duhovnicesc.

2Dacă mergem doar la nivel teoretic, ne transformăm în oameni științifici, dacă mergem doar pe o anumită experiență dar ruptă de acel mesaj puternic al revelației atunci putem cădea într-un pietism. Ați venit la Facultatea de Teologie în primul rând să studiați, dar studiul este foarte important să fie însoțit de o experiență. Să fim fără de păcat ar fi primul lucru care ar trebui să însoțească studiul nostru teologic.

 

 

Programul a continuat de la ora 10.00, în Aula Magna, cu prelegerea inaugurală susținută de Pr. conf. univ. dr. Ioan Bizău, pe tema: „Omul și Cosmosul în Liturghie”.

3aLiturghia, cultul noului legământ, ne dă experiența plenară a cerului deschis. Cultul noului legământ a cărui vatră energetică este liturghia, euharistia, este deopotrivă sensibil și comunitar, este deopotrivă sacramental și ierarhic, după cum ați observat și la astăzi la liturghie, este o rânduială: cineva a stat în centru –  protosul, totul a gravitat în jurul altarului și totul a culminat cu prefacerea darurilor de pâine și vin, dar nu acesta este punctul culminant al Liturghiei, așa am învățat și eu când eram de vârsta dumneavoastră. Punctul culminant a fost împărtășirea celor câțiva care au reprezentat întreaga comunitate a profesorilor, a funcționarilor, a studenților, a celor care își raportează destinul și identitatea la acest așezământ de cultură teologică. De aici faptul că tradiția liturgică ortodoxă manifestă o atenție constantă față de trup dar și față de nevoile lui firești: hrana, îmbrăcămintea, buna rânduială. Iată un edificiu bine rânduit pentru a-și desfășura activitatea de fiecare zi. De aici faptul că tradiția liturgică a Bisericii noastre manifestă o atenție deosebită față de materie, materia cosmică, creația cosmică. Ori, știm că materia este prezentă în cultul ortodox în așa măsură încât pâinea și vinul, pâinea banală și vinul banal, se identifică cu trupul Mântuitorului Iisus Hristos. Apa se identifică cu Duhul. Iar lemnul și culorile devin într-un fel întrupări ale sfinților în icoane.

 

„Să fiți nădejde pentru biserică, patrie și părinți”

Manifestările de deschidere a anului universitar 2016-2017 au continuat în Catedrala Mitropolitană cu slujba de Te-Deum, oficiată de Înaltpreasfințitul Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, la care au participat profesori, studenți, părinți și reprezentanți ai Universității Babeș-Bolyai dar și autorități centrale și locale.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa i-a îndemnat pe studenți să fie nădejde pentru Biserică, patrie și părinți.

Rectorul Universității Babeș-Bolyai, Acad. Ioan Aurel Pop a subliniat legătura profundă pe care a avut-o, pe tot parcursul istoriei, Biserica și învățământul.

 

„Orice lucru bun se face cu jertă, în ziduri nu se pune numai cărămidă ci și foarte mult suflet”

Odată cu deschiderea noului an universitar, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca a fost inaugurat un cămin studențesc, care va oferi cazare, în condiții de ultimă generație, cursanților facultății.În prezența dascălilor și a studenților, Mitropolitul Clujului a binecuvântat, de la ora 13:00, lucrările de construcție. Înaltpreasfinția Sa a adus la cunoștința studenților că în curând va fi construit și un al doilea cămin. Cu această ocazie, Părintele Mitropolit i-a îndemnat pe tinerii studenți să se ridice la nivelul așteptărilor profesorilor și părinților dar, mai ales, în lumea de azi derutată și dezorientată, ei să fie repere și să îi ajute și pe alții să își găsească drumul în viață.

 

Preasfințitul Vasile Someșanul, episcop vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, a participat la inaugurarea căminului studențesc oferindu-le profesorilor și studenților binecuvântare și încurajare pentru noul an studențesc.

Acad. Prof. Univ. dr. Ioan Aurel Pop, rectorul UBB a felicitat Facultatea de Teologie pentru exemplul pe care îl oferă celorlalte 20 de facultăți din cadrul UBB, menționând faptul că ridicarea Campusului Ep. Nicolae Ivan (noul sediu al Facultății și căminul) s-a realizat exclusiv din fondurile Arhiepiscopiei Clujului.

În continuare, Consilierul economic al Arhiepiscopiei Clujului, Ec. Dr. Sorin Câlea a mulțumit pentru implicare tuturor celor care au contribuit la ridicarea căminului studențesc.

 

„Înaltpreasfinția voastră pe lângă o școală ne-ați dăruit și o casă, vă mulțumim”

Manifestările au fost încheiate de cuvântul de mulțumire al decanului Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, Pr. Univ. Dr. Vasile Stanciu adresat în primul rând Înaltpreasfințitului Părinte Andrei,dar și conducerii Universității Babeș-Bolyai dar și consiliului eparhial al Arhiepiscopiei Clujului.

 

În jur de 100 studenți s-au cazat ieri în noul cămin studențesc din incinta Campusului Teologic „Nicolae Ivan”. Ei se bucură de condiții  ultramoderne, de liniște și de alte facilități extraordinare: „De exemplu anul trecut am stat în chirie întrucât noi nu aveam locuri în cămine decât foarte puține. Este o diferență foarte mare. În primul rând spațiile sunt foarte moderne, sunt condiții comparative cu ale unui hotel putem spune și ne bucurăm că s-a realizat acest lucru”, a afirmat un student în anul II la Facultatea de Teologie.

Universitatea Babeș-Bolyai, în cadrul căreia se situează și Facultatea de Teologie, a fost desemnată în 2016 cea mai bună universitate din România, situându-se pe locul 787 în lume, în topul Ranking Web of Universities.

Foto: Darius Echim, UBB – Facultatea de Teologie Ortodoxă Cluj-Napoca, Deschiderea anului universitar 2016-2017

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close