În Duminica a 4-a după Paști (a vindecării slăbănogului de la Vitezda), 23 mai 2021, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, a resfințit biserica monument istoric din localitatea clujeană Micești, ridicată în urmă cu aproape 230 de ani.

Cu acest prilej, de la ora 8:30, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul a oficiat slujba de resfințire a lăcașului de cult, care, în ultimii ani, a trecut prin ample lucrări de renovare și înfrumusețare.

Apoi, pe un podium special amenajat în proximitatea bisericii, Preasfinția Sa a oficiat Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de clerici. Din sobor au făcut parte: protopopul de Turda, preotul Alexandru Rus, secretarul de cabinet al ierarhului, arhidiaconul Sergiu-Iustin Pop, preotul paroh Aurel Cristea, precum și alți preoți din localitățile învecinate.

În cadrul cuvântului de învățătură, Părintele Episcop-vicar Benedict a vorbit despre întoarcerea la Hristos și renunțarea la păcat.

Pentru întreaga activitate administativă și pastorală, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul l-a hirotesit iconom stavrofor, cu dreptul de a purta crucea pectorală, pe preotul paroh Aurel Cristea, iar primarului comunei Tureni, Elena Daniela Mănăilă și domnului Mircea Irimie le-a acordat Ordinul „Episcop Nicolae Ivan”. Totodată, membrii Comitetului și Consiliului Parohial și alți binefăcători au primit diplome de aleasă cinstire.

Slujba a fost oficiată în prezența autorităților locale și a numeroși credincioși, cu respectarea măsurilor igienico-sanitare prevăzute în reglementările aflate în vigoare.

Scurt istoric

Biserica din satul Micești, cu hramul „Pogorârea Sfântului  Duh”, este monument istoric, fiind atestată documentar din anul 1793.

Locașul de cult este construit în formă de navă, în stil gotic. Pictura îi este atribuită meșterului Nistor Zugravul din Feleac deoarece prezintă similitudini cu cea a altor biserici din zonă. În cei 228 de ani de la târnosire, biserica a fost renovată de mai multe ori.

În anul 2017, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, au fost demarate lucrările de restaurare, conservare și repictare a bisericii monument istoric, prin grija și jertfelnicia preotului paroh Aurel Cristea.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului